Dnes vyšlo 15 článků

YouTube koketuje se 4K rozlišením

YouTube koketuje se 4K rozlišením

Není to tak dávno, co YouTube výrazně zlepšil kvalitu svých videí, když umožnil jejich přehrávání v 60 FPS. Jak se však nyní ukazuje, jednalo se pouze o špičku ledovce. YouTube totiž nově umožňuje přehrávání určitých videí v novém standartu rozlišení 4K. Samozřejmě rovněž v 60 FPS.

Je potřeba si však uvědomit, že tato možnost je stále spíše jakýmsi experimentem, takže je dostupná jen u velmi omezeného počtu videí. Což nás nemusí úplně mrzet, protože i ty nejvýkonnější stroje dnešní doby se při přehrávání videí ve formátu 4K pořádně zapotí. V tom lepším případě. Je potřeba si uvědomit, že pro plynulý chod videa v tomto rozlišení je nutné mít obrazovku, která má rozlišení alespoň 3840×2160px.

Zde si můžete prohlédnout jedno z videí umožňujících sledování ve 4K rozlišení. Sami můžete posoudit rozdíl oproti současným HD standardům 720p a 1080p. Počítejte však s tím, že váš framerate nejspíš nepřesáhne ani 25 FPS, které lidské oko potřebuje pro plynulý pohyb obrazu.

V nedohlednu

Pokud jste se těšili, že i vy sami si budete moci díky YouTube přehrávat svá videa v rozlišení 4K, pak vás musíme zklamat. Tato legrace je zatím opravdu pouze ve stavu testování a popravdě řečeno, člověk nemusí být inženýr s doktorátem z jaderné fyziky, aby pochopil, že její nasazování zatím nemá, vzhledem k její celkové náročnosti na hardware, hlubší význam. Určitě se však jedná o zajímavou možnost, díky níž si můžeme uvědomit, jak rychle technologie postupují kupředu. Není to zas až tak dávno, co YouTube s velkou slávou nasadil možnost sledovat videa ve FullHD rozlišení (1080p).

Zdroj: TechCrunch

Milovník filmografie Stanleho Kubricka a žánru noir. Píše o tématech, která ho zajímají a snaží se je podat tak, aby byla pro čtenáře co nejatraktivnější.

Komentáře

Nahoru