YouTube chce koupit Twitch.tv za jednu miliardu dolarů

YouTube chce koupit Twitch.tv za jednu miliardu dolarů

Časopis Variety přišel dnes v noci se zprávou, že YouTube (vlastněn Googlem) chce koupit největší herní streamovací stránku Twitch.tv. A cena rozhodně není malá – měla by se jednat o částku okolo 1 miliardy dolarů, tedy asi 20 miliard korun.

Jedná se o neuvěřitelné množství peněz, ale přesto se tato akvizice dá pochopit. Streamovací služby jsou totiž na vzestupu, a Twitch je navíc propojen i s těmi nejmodernějšími konzolemi. A stále roste.

Podle nedávné zprávy společnosti Sandvine Twitch patří mezi 15 nejzatíženějších stránek během špičky v Severní Americe s 1,35 procenty. Minulý rok na podzim to bylo pouhých 0,45%.

Twitch byl spuštěn v roce 2011 a od té doby se stal jedničkou na poli streamovacích stránek. Youtube je sice jedničkou na poli videí, ale u streamovani (obraz v reálném čase) mu ujel vlak.

Akvizice

Je tak tedy pochopitelné, že Google se snaží koupit Twitch – tím by se stal skutečnou jedničkou v zobrazování videa na internetu. Twitch prý dostal i stejnou nabídku od Microsoftu, ale tu se rozhodl odmítnout.

Asi kvůli tomu, že tím by si zavřel vrátka ke konzolím od Sony, která je velkou konkurencí Microsoftu. Navíc Microsoft nemá takové zázemí na poli videí jako Google.

Tinejznámější hráči se streamováním i uživí - například Dyruse sleduje i v noci několik (desítek) tisíc lidí.

Ty nejznámější hráči se streamováním i uživí – například Dyruse sleduje i v noci několik (desítek) tisíc lidí.

Samotný obchod by se dal přirovnal k akvizici Instagramu Facebookem v roce 2012.

Tehdy rovněž Facebook zaplatil za relativně mladý startup 1 miliardu dolarů. A vzhledem k nynější popularitě Instagramu se dá říci, že se to vyplatilo. Ale má to celé jeden háček.

Problémy s copyrightem

Jistě to znáte. Chtěli jste se na YouTube podívat na nějaké video, tak jste na něj klikli…a nic. Ukázalo vám to akorát hlášku, že video není dostupné ve vaši zemi či že bylo rovnou smazáno.

A lidé se bojí, že to samé nyní nastane s Twitchem:

 

Streamování videí je totiž velmi problematické. Komu vlastně patří video nahrané ze hry? A za jakých okolností smí být šířeno na internetu? Na tyto otázky zatím neexistuje jednoznačná odpověď, a každý herní vydavatel to řeší po svém.

Twitch.tv zatím není žádný gigant a tak pozornosti herních vydavatelů víceméně unikal. Ale nyní, jak bude pod Googlem, tak nastanou problémy. Samozřejmě se to nedotkne profesionálních streamů z e-sport scény, ale nevíme jak u obyčejných streamerů.

Budou moci i obyčejné lidé streamovat své zážitky z her? Pokud ano, bude to stále možné zadarmo? Na odpovědi na tyto otázky si budeme muset teprve počkat.

zdroj: Variety, Kotaku.com, theverge.com

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru