Youtube a článek 13 – jak to dopadne?

Youtube a článek 13 – jak to dopadne?

Jistě jste při sledování svých oblíbených videí na internetovém prohlížeči YouTube zaznamenali upozornění o článku 13. Určitě jste se alespoň zamysleli nad tím, o jakou problematiku se jedná. Rádi vám tuto problematiku vysvětlíme.

Jak zní článek 13?

Článek 13 je součástí předpisu o autorských právech, pokud by jej poslanci Evropské unie schválili, znamenalo by to konec YouTube a podobných přehrávačů v podobě, jakou známe dnes. Došlo by k zablokování milionů účtů a některá videa by již přestala být dostupná v zemích patřících do EU. To by znamenalo naprostou zkázu na internetu, nemohli byste sledovat oblíbená videa, známé youtubery ani seriózní zprávy.

maxresdefault (1)

 

S čím tento článek počítá?

Článek 13 počítá s tím, že portály jako je YouTube, jsou odpovědné za porušování autorských práv, což by znamenalo úplné zablokování videí pro země Evropské unie. V současné době je totiž za porušení autorských práv vinen ten, kdo video na internet nahrál, což je zcela logické a samozřejmě správné. Avšak díky článku 13 by tato odpovědnost přešla na provozovatele – čili YouTube, a to by znamenalo konec. Nikdo totiž neponese odpovědnost za statisíce žalob ohledně autorského práva, jež se ve světě videí budou vyskytovat.

Jak je daleko od schválení?

Naštěstí pro nás stále ještě probíhají jednání o definitivním znění tohoto článku, avšak je posunut do další legislativní fáze, což znamená, že je zase o něco blíže schválení. V této fázi mohou ještě nastat dost podstatné změny, takže stále existuje naděje, že budete používat YouTube v podobě, jakou známe dnes. Naděje se ale stává menší a menší, proto je za ni potřeba vehementně bojovat.

demonstrace-proti-reforme-copyrightu-clanky-11-a-13-v-praze-1

 

Můžeme proti článku 13 bojovat?

Každý může přispět v boji proti znění tohoto článku. Stačí jen, když o něm natočíte video, budete o něm diskutovat na internetu nebo se připojíte k hnutí bojujícímu proti současnému znění článku. Pokud připustíte prosazení a schválení článku 13, nastane zrušení 35 milionů účtů a s ním samozřejmě také videí. Proto je nezbytné, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí a aby nejméně stejné množství lidí začalo aktivně bojovat za „starý YouTube“.

maxresdefault (2)

 

Jak se k této problematice staví samotní autoři?

Každý, kdo by nahrál na YouTube video by musel prokázat, že mu patří všechna autorská práva. V praxi by to potom znamenalo, že by nebyla nahrávána žádná videa. Prakticky žádný autor není schopen vytvořit video jen a pouze ze svých autorských myšlenek a zdrojů. Kolem a kolem by to znamenalo konec svobodného internetu, tak jak ho známe dnes. Všichni proto jednotně tlačí, aby bylo znění článku 13 změněno ve prospěch YouTube a dalších provozovatelů.

Pokud vám není lhostejná budoucnost internetu a chcete zachovat jeho současnou podobu, angažujte se v boji proti článku 13. Jen si uvědomte, že dnešní internet nám pomáhá naprosto ve všem a vždycky. Nenechme ho proto padnout a společně za něj bojujme.

 Zdroj text, foto: https://freebit.cz/evropska-unie-si-doslapne-na-youtube-clanek-13-jde-ke-schvaleni/amp/
Štítky: , ,

Komentáře

Nahoru