Yik Yak: Studenti kvůli anonymní aplikaci opouští školu s pláčem

Yik Yak: Studenti kvůli anonymní aplikaci opouští školu s pláčem

K je děvka. Nikdo se neptal H, jestli půjde na ples, protože nikdo nemá vysokozdvižný vozík. Přesně tyhle kruté zprávy psali studenti minulý týden na nové aplikaci. Proč? No proč si někoho nepomluvit, když nikdo nezjistí, že jste pomlouvali právě vy? Aplikace je totiž anonymní. Je to dobré či nikoliv? Právě tahle otázka teď vzbuzuje vášnivé diskuze.

Včera jsme vlastně psali o něčem podobném. V Americe šílí po nové anonymní sociální síti Secret. S podobnými nápady se tedy jako kdyby úplně roztrhl pytel. Čím to bude?

„Nejvíc šokující je, že všichni ti dobří lidé, které mám rád a kteří jsou mí přátelé, píšou všechny tyhle věci, tyhle hrozné věci,“ vyjádřil se osmnáctiletý Will Haskell.

Haskell studuje na Staples High School a vysvětluje, že Yik Yak minulý čtvrtek ráno způsobila „úplné zastavení Staples“. Antisemitské, rasistické, homofobní, sexistické, ale i docela nezajímavé zprávy se zaměřují na nejrůznější podivíny, sportovce, oblíbené studenty, hezké starší kluky i nepříjemné prváky.

Nejhorší je, že absolutně netušíte, kdo zprávu psal. Byl to váš nepřítel nebo nejlepší kamarád? Nikdo není v bezpečí. Lidé, kteří jednu chvíli píšou nenávistné příspěvky, se jen o pár vteřin sami stanou jejich cílem. Studenti opouští školu s pláčem, někteří se nevrací ani druhý den. Dokonce i učitelé jsou zoufalí. Ředitel všem reproduktorem oznámil, aby aplikaci odstranili. Ale už bylo příliš pozdě. Už dávno předtím se totiž rozšířila jako požár a ničila vše, co jí stálo v cestě. Největší peklo trvalo pouze tři hodiny.

Co přesně je Yik Yak?

Yik Yak je aplikace, která umožňuje komukoliv, aby cokoliv napsal. Nemusíte se přihlašovat žádným uživatelským jménem ani heslem, prostě jen spustíte aplikaci a píšete. Časová osa Yik Yak pak vypadá podobně jako Twitter nebo Reddit, avšak bez fotografií, odkazů a další obsahu.

Používá vaši polohu. Vaše příspěvky totiž mohou číst jen lidé do vzdálenosti 1,5 míle (cca 2,4 km) od vás. A tahle skutečnost, že je síť postavena na fyzické blízkosti, je klíčová. Pokud spustíte Yik Yak uprostřed Václaváku, je nepravděpodobné, že se dozvíte něco, co by vás ohromilo. Dobře, možná aplikaci někdo použije, ale stejně se bude jednat o lidi, které neznáte. Zato když ji spustíte uprostřed školní jídelny, je to něco jiného.

yik-yak-screenshot

Kdo Yik Yak používá?

Aplikace je velmi oblíbená u středoškoláků, kteří o ní slyšeli od svých přátel z jiných škol. U aplikace funguje princip drogy. Lidé o ní neslyší nic dobrého, ale chtějí vidět, co se stane, když ji stáhnou a budou ji používat.

A rozhodně to není jen případ Staplesské školy. Aplikace se do Staples dostala přes studenta, který o ní slyšel od kamaráda z Connecticutu. Řádí rovněž v Chicagu. Dvě tamní školy dokonce poslaly dopis rodičům.

Yik Yak útočí jako hurikán

Studenti prý o aplikaci slyšeli ve čtvrtek v deset ráno. V jednu odpoledne ji administrátor ve škole zakázal. Ale bylo příliš pozdě.

A podobné zkušenosti má i Casey Palmer, student z Fairfield Warde High School. U nich prý bláznovství okolo Yik Yak trvalo jen jeden den, ale škody byly daleko trvalejší.

yik-yak-hurricane

Nelze odkrýt identitu autorů příspěvků?

Pouze v případě, že by byl příspěvek trestný. To je třeba tehdy, když studenti přes aplikaci z legrace informují o bombě. V tom případě lze celou záležitost vyšetřovat. Jenže nemůžete zahájit vyšetřování proti někomu, kdo nazve svou spolužačku tlustou bachyní. Jen si vzpomeňte na svá školní léta. Vždyť tohle bylo normální už tehdy. Avšak negativní poznámky o vzhledu, inteligenci nebo společenské třídě mohou zapříčinit nenapravitelné škody na vývoji dospívajících.

Co si o těch událostech myslí tvůrci Yik Yak?

Třiadvacetiletí Brooks Buffington a Tyler Droll jsou oba čerstvými absolventy vysoké školy. Aplikaci navrhli s cílem vytvoření mnoha malých komunit. Avšak nečekali, že bude oblíbená u mladých teenagerů. I když bylo to předpovídatelné. Kde jinde by se aplikace měla uchytit, než ve školách?

„Aktivně se snažíme udržet aplikaci z dosahu středoškoláků,“ řekl Droll. „Na univerzitách funguje velmi dobře. Myslíme si, že středoškoláci z psychologických hledisek nejsou připraveni využívat naši aplikaci.“

yik-yak

Autoři nepřemýšleli o tom, že by se v jejich aplikaci mohly objevovat tak urážlivé příspěvky.

Jak lze používání Yik Yak ve škole zabránit?

  1. Můžete sdílet velmi dobře napsanou esej Willa Haskella, kterou psal pro New York Magazine. Vyjadřuje přesvědčivé argumenty proti Yik Yak, připomene vám, jak mocný nástroj to pro teenagery je. Vypráví příběh, který by mohl pocházet z jakékoliv střední školy.
  2. Můžete Yik Yak ve škole zablokovat. Yik Yak využívá GPS technologii a s tím se dá pracovat. Nečekejte však, až se studenti o existenci Yik Yak dozví. V takové situaci je již pozdě. Zatím byl Yik Yak úspěšně blokován  na třech třech základních školách a dvou středních.
  3. Můžete změnit nastavení telefonu teenagera, aby aplikaci nemohl nainstalovat.

Zdroje: Daily Mail, Business Insider, fotografie: Yik Yak, Youtube, Flickr – Vilija

Komentáře

Nahoru