Xbox One: Vše, co potřebujete vědět o nové herní konzoli

Microsoft včera představil svoji nejnovější herní konzoli, Xbox One. Tato konzole by se měla stát průsečíkem televize, hraní her a další zábavy přímo ve vašem obývacím pokoji.

Microsoft v hodinové prezentaci zdůraznil nový hardware, působivou grafiku, rozhraní a nadcházející hry. I když se mnohem více dozvíme v červnu na herní výstavě E3, i včera bylo dost řečeno, tak pojďme rozebrat, co tedy o novém Xboxu víme.

Hardware

Xbox One je velký, černý, lesklý box určen ke stání na boku. Microsoft ještě neuveřejnil úplné technické specifikace, víme ale, že běží na osmijádrovém procesoru AMD s architekturou x86, má 8 GB RAM. Je vybaven pevným diskem o velikosti 500 GB, třemi USB 3.0 porty a zvládá Blu-ray. Má bezdrátovou síť 802.11 n/g/b a Bluetooth.

Software

Se softwarem je to trochu složitější. Dalo by se říci, že Xbox má tři různé pilíře běžící v symbióze. První z nich je aktualizovaná verze operačního systému Xboxu, druhý je založen na jádru Windows NT a třetí pomáhá spolupráci mezi těmito dvěma.

Xbox One je schopen zpracovávat více procesů najednou. Během úterní prezentace Yusef Mehdi, viceprezident pro Interactive Entertainment v Microsoftu, ukázal, jak spustil film, pak okno prohlížeče Internet Explorer, a pak se opět vrátil k pokračování traileru. Výhodou by tak měla být skutečnost, že hráč může mezitím, co čeká na spoluhráče, sledovat film.

Konektivita s televizí

Konzole má HDMI vstup a výstup a může komunikovat i s vaším set-top boxem.

Xbox One vám také nabídne průvodce, který vám pomůže najít pořady a kanály, jenž chcete sledovat. Pravděpodobně bude také možné se přes něj připojit k prémiovému obsahu od poskytovatele kabelové televize. Na obzoru je také integrace technologií vyšší kvality: Microsoft uvedl, že konzole podporuje 4K vstup a výstup a 3D vizualizace.

Yusef Mehdi také potvrdil, že Xbox One bude také reagovat například na příkaz „Play“ při sledování MTV. S pomocí hlasu snad bude možné přepínat i jednotlivé kanály.

Nový Kinect

Zdá se, že bude možné více Xbox One ovládat pomocí hlasu a gest. Konzoli můžete zapnout jednoduchým příkazem „Xbox on“.

Kinect prošel významnou změnou. Snímač může být použitý i v menších místnostech a hráči budou mít možnost dostat se k Xboxu blíže.

Podporuje video 1080p při 30 snímcích za sekundu a nabízí o 60% širší zorné pole. Bude také schopný detekovat pohyby očí a zjistit, zda se s vámi setkává poprvé či nikoliv. Celkově bude Xbox o hráčích vědět vlastně mnohem více, což prý umožní lépe vnímat gesta a pohyby jednotlivých hráčů.

Integrovaný je také infračervený senzor, tudíž se zlepší snímání pohybu ve tmavém prostředí.

kinect-xbox-one

Ovladač

Již včera jsme si pohrávali s tvrzením, že ovladač Xboxu 360 byl dostatečně dobrý a jestli by ho Microsoft vůbec měl v čem vylepšovat? Měl by být větší? Obsahovat dotykovou plochu jako ten od Sony? Dnes už máme odpověď. Nový ovladač je jiný a přesto svým způsobem dobrý.

Je černý, z tvrdého plastu, který sedí v rukou. Vyzkoušený však není při dlouhodobějším hraní. Budou se vám potit ruce?

Na první pohled je povědomý. Herní tlačítka jsou téměř stejná. Tlačítko Xbox je možná trochu menší. Stejně tak dvě analogové páky, které byly zmenšeny a přepracovány – hřebeny místo hrbolů. Prý je teď k pohybu třeba o 25% méně síly.

Přestože vypadá lehce, je to jen iluze a ve skutečnosti je o něco těžší než předchozí model.

Co je ale důležité, je skutečnost, že ovladače z Xboxu 360 nebude Xbox One podporovat.

xbox_one_controller

Hry

Nejdůležitější diskutovanou otázkou je fakt, že Xbox One prostě nebude podporovat hry na Xbox 360. Ten totiž využíval procesor Xenon s PowerPC architekturou, takže systémy nejsou kompatibilní.

Mluvčí společnosti Microsoft uvedla, že se samozřejmě budou snažit, aby i pro nový model byl dostatek her. A tak přes omezenou dotaci představila několik her již včera. Z těch známějších by to měla být hra Destiny, Thief, Watch Dogs, Call of Duty: Ghosts nebo Assassin’s Creed 4.

Xbox Live

Samozřejmě že nelze mluvit o novém Xboxu bez zmínky o Xbox Live – 11 let staré platformy Microsoftu. Microsoft uvedl, že i k novému Xboxu budou pro hráče přetrvávat účty ze starého Xboxu 360 s celou novou sadou výhod.

Multiplayerové hry mohou být osobnější, protože jak Microsoft uvedl, Live dá nyní hráčům více možností, jak rozhodnout, s kým chtějí hrát. K dispozici bude také inteligentní systém, který hráče rychleji spojí. Do Xboxu One byl také zaveden Skype jako klient pro audio a video chat.

Bonus

Xbox One bude také obsahovat zbrusu nové partnerství s NFL, které umožní divákům sledovat přímé přenosy fotbalových zápasů.

Srovnání Xboxu One, PS4 a Wii U

xbox_logoXbox One ps4-logoPlayStation 4 wii-u-logo02Nintendo Wii U
Procesor osmijádrový x86 osmijádrový x86 tříjádrový IBM Power PC 1,24 GHz
RAM 8 GB 8 GB 2 GB
Uložiště 500 GB HDD neznámé 8 GB – 32 GB
Optická mechanika Blu-ray Blu-ray Blu-ray
HDMI vstup a výstup výstup, vstup neznámý výstup
Porty USB 3.0, 802.11n, Direct Connect USB 3.0, 802.11n, Bluetooth 2.1 USB 2.0×4, 802.11n
Cena nestanovena nestanovena $299 – $349
Zpětná kompatibilita Ne Ne Ano, s Wii
Uvedení na trh později v roce 2013 později v roce 2013 v prodeji


Má tedy Xbox One reálné šance proti svým protivníkům?

Zdroj: mashable.com/xbox-onemashable.com/xbox-one-vs-ps4, obrázky: 8th-circuit.com, videogamer.com

Komentáře

Nahoru