Dnes vyšlo 15 článků

Xbox One nebo PlayStation 4?

Během několika posledních let se z herních konzolí stala multimediální zařízení. Už nejsou omezeny jen na hraní videoher, staly se z nich multimediální počítače a inteligentní televize. Mají nadvládu nad obývacím pokojem. Lidé už si je nevybírají podle toho, co chtějí hrát, ale podle toho, co všechno konzole umí.

Sony svým uživatelům chce nabídnout vynikající herní zážitek se svým Playstationem 4. Microsoft chce všechna herní zařízení u vás doma nahradit svým Xboxem One. Ale který z nich je lepší?

Jak to vypadá uvnitř?

Popravdě řečeno, Xbox One a Playstation 4 jsou uvnitř dost podobné. Používají stejný hardware pro CPU a GPU, oba mají pevné disky o kapacitě 500 GB a možnost připojení externího disku přes USB 3.0.

Ale přesto jsou tu rozdíly. Sony se rozhodlo pro výkonnější grafický procesor, který umožňuje PS4 zvládat herní grafiku o něco lépe než to umí Xbox One. Microsoft to zase lépe vychytal s pamětí, díky které není problémem mít na obrazovce dvě aplikace, aniž by to negativně ovlivňovalo výkon.

Xbox-One-PS41

Sony se zaměřilo spíš na grafiku a hry, Microsoft vsadil i na jiné aplikace – streamingové služby, Skype, nebo televizní seriál Halo, který je plánován jako exkluzivní obsah pro Xbox. Má dokonce integrovaného TV průvodce, který vám umožňuje komunikovat s vaší kabelovkou prostřednictvím Kinectu.

Sony samozřejmě nemohlo ignorovat trend spojení mnoha mediálních zařízení do jednoho, a tak je PS4 jedním z nejlepších Blu-ray přehrávačů na trhu. Ačkoli Xbox má také vysoce kvalitní Blu-ray přehrávač.

Dostupnost herních titulů

Co si budeme povídat. Pokud se na trhu objeví nějaká opravdová herní pecka, vývojáři si dají záležet, aby byla dostupná na obě konzole. Nicméně pro vášnivé hráče by se hodil spíš Playstation 4, protože na něj je větší výběr méně známých herních titulů.

Dodatečné náklady

U obou konzolí musíte počítat s tím, že jejich zakoupením investice nekončí. V době internetu budete platit minimálně internetové připojení. Hodně taky záleží na tom, zda si budete Xbox pořizovat i s Kinectem pro ovládání pohybem. Pokud ano, vyjde vás levněji Playstation, pokud ne, bude levnější Xbox. A to i tehdy, když už započítáte roční předplatné Playstationu Plus nebo Xboxu Live Gold (to je o deset dolarů ročně dražší). Předplatné potřebovat budete. Playstation Plus je vyžadováno pouze pro online hraní, online aplikace jsou na PS4 zdarma. Bez Gold účtu na Xboxu ale nebudete mít přístup k mnoha funkcím. Dostanete se k partnerským programům (Skype, YouTube, Twitch, Netflix, …), ale některé aplikace budou vyžadovat předplatné.

Co se týče ceny ovladačů, které byste chtěli dokoupit, nemá cenu se podle ní orientovat. Záleží na tom, zda si budete kupovat ovladače oficiální nebo sáhnete po ovladači od nějaké třetí strany. Obecně jsou ceny u obou konzolí podobné.

ovladace

Online služby

Předplatné Xboxu stojí ročně víc než u Playstationu, ale je pravda, že dostanete to, co si zaplatíte. Microsoft vybudoval masivní podpůrnou síť svého systému, a přestože má miliony uživatelů, funguje dobře. Xbox Live je stabilní.

IMAGE_FULL_1

Kupte ještě dnes na Datart.cz za výhodnou cenu

Naproti tomu Sony se několikrát potýkalo s narušením bezpečnosti. Jejich kybernetická bezpečnost je stále nejistá, takže si nemůžete být jistí, že jsou vaše údaje ve správných rukou. Kromě toho dostanete méně aplikací než na Xbox One.

IMAGE_FULL_2

Kupte ještě dnes na Datart.cz za výhodnou cenu

Sečteno a podtrženo

Rozhodnutí, zda vsadit na PS4 nebo Xbox One, bude nakonec záležet na vašich prioritách. Vášniví hráči, kteří potřebují lepší grafiku a více dostupných her, sáhnou po PlayStationu 4. Občasní hráči, kteří si chtějí užít spoustu zábavy s jedním zařízením, zvolí spíše Xbox One. Je to jako věčná bitva Mac vs. PC nebo iOS vs. Android.

Fotky: gpgr, attackofthefanboy

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru