WWDC 2013: Co očekávat

WWDC 2013: Co očekávat

Už zítra začne Apple vývojářská konference. Všichni se těší především na představení budoucnosti dvou hlavních platforem společnosti – iOS a OS X, ale přijdou i jiná vylepšení či novinky. Na co se tedy můžete těšit?

Worldwide Developers Conference se ve své podstatě obvykle zaměřuje na software, ale Apple na ní často představuje i něco z oblasti hardwaru. Některé z letos očekávaných oznámení však mohou být ještě jiného rázu: služby. Navíc je to první velká akce od té doby, co generální ředitel Apple Tim Cook zamíchal vedením ve společnosti.

Tady je stručný přehled toho, co se (pravděpodobně) na WWDC 2013 objeví:

Plochý iOS 7

Když opustil Apple šéf iOS Scott Forstall, nadvládu nad návrhem tohoto softwaru získal designový mistr Jonathan Ive. Mnozí spekulovali o tom, že dny, kdy s námi byl ten starý známý Apple design, jsou sečteny.

A teď to vypadá, že to skutečně tak bude. iOS 7 by měl být plošší, čistší a jednodušší, měl by využívat méně textur, být více černobílý. Zároveň by se měl aspoň některými prvky sladit design všech aplikací pro iOS – nebo aspoň takhle to vidí Jonathan Ive.

Máte podle tohoto popisu dojem, že uvidíme nový Windows iPhone 7? Ne, až taková změna designu to nebude, je ale pravda, že se bude jednat o největší změnu celkového vzhledu iOS od prvního iPhonu. iOS byl však již od začátku vytvářen s jistou filozofií v mysli, takže spousta věcí je tam už od začátku vyvedena velice dobře a není třeba je měnit.

Kalendář v iOS 7 – jednoduchý, plochý, čistý.

OS X 10.9

Tim Cook jeho odhalení na WWDC v podstatě již během jednoho svého veřejného rozhovoru prozradil.

OS X 10.9 by měl přijít s několika novými funkcemi a vychytávkami tak, aby byl pro uživatele jednodušší. Nemělo by se však jednat o příliš významné změny, aby se s novou verzí Apple posunul o tolik, jako se mu to povedlo s verzí 10.7 Lion.

Jedna z hlavních oprav, kterou OS X 10.9 přinese, by měla být lepší podpora více monitorů. Také prý konečně na Macy přinese virtuální asistentku Siri. Tím se Apple trochu přiblíží Googlu, který má v prohlížeči Chrome hlasové vyhledávání. Dále se očekává integrace Apple Map či vylepšení iCloudu.

iRadio

Více zdrojů, včetně takových spolehlivých jako je Bloomberg nebo Wall Street Journal, uvedlo, že Apple se chystá představit novou službu umožňující streamování videa vázanou na iTunes. iRadio, jak prý bude služba nazývána, bychom mohli přirovnat k Pandoře – automatický výběr hudby na základě žánru či historie uživatele.

iRadio by pro Apple představovalo významný krok k streamování hudby – mohl by se vyrovnat například službě Googlu Music All Access. Klíčem k úspěchu by mohla být také funkce umožňující lépe vybírat skladby na základě přístupu do historie uživatele na iTunes.

Uvidíme však, jak to bude s hudebními nakladatelstvími. Apple se prý již dohodl s Warner Music a Universal, ale jednání se Sony stále probíhá.

Nové MacBooky

Výrobci PC již začali s odhalováním nových notebooků, které budou obsahovat sadu čipů další generace od Intelu s označením Haswell. Ty se mohou pochlubit lepším výkonem při schopnosti menší zátěže pro baterii.  Apple tak téměř jistě své MacBooky s čipy Haswell přestaví na WWDC.

Jak budou vypadat? To je pro nás zatím jeden velký otazník. MacBooky pro rok 2013 však budou pravděpodobně zase o něco tenčí, lehčí a budou mít trochu větší výdrž baterie. To jsou věci, které lze vylepšovat neustále.

A co retina MacBooky? Spekuluje se především o vylepšeném MacBooku Pro s retinou ve třináctipalcové verzi. Apple snad tomuto modelu přidá grafiku, která bude obří rozlišení zvládat.

Nový Mac Pro

Když Apple v poslední době stolní počítače moc nevylepšoval, spousta grafických profesionálů byla zklamána. Od té doby dal Tim Cook několik slibů, aby jim udělal radost, a zdá se, že na WWDC se tyhle sliby opravdu naplní.

Je už opravdu na čase, aby Mac Pro dostal podporu pro USB 3.0 a Thunderbolt (proč nejít ještě o krok dále k Thunderbolt 2?). Samozřejmě je potřeba integrovat procesory Haswell, udělat standardem 8 GB paměti RAM (rozšířitelné až na 16 GB) a možná přidat i trochu paměti.

Pokud však nebude nový Mac Pro představen na WWDC, stejně se očekává, že bude oznámen samostatně v následujících měsících. Apple si nemůže dovolit zklamat malou, ale mocnou základnu grafických odborníků, kteří by si museli začít kupovat počítače konkurenčního HP.

Macy jsou nesmírně oblíbené všemi grafiky.

Macy jsou nesmírně oblíbené všemi, kteří pracují s multimédii.

Tipy a divoké karty

Víte, co by bylo úžasné integrovat do nového Macu Pro? 4K displej. Objevilo se několik drbů o tom, že je takový výrobek na cestě, ale člověk nikdy neví.

Zpřístupnění Apple TV vývojářům třetích stran. Byl by to krok logický, i ostatní platformy Applu jsou vývojářům otevřené. Apple TV by to mohlo jen zpopularizovat. Přestože se však říká, že se na tom pracuje, je skoro pravděpodobnější, že to uvidíme až na podzim, pokud vůbec.

Co Apple nepředstaví

I když na předchozích konferencích WWDC Apple představoval iPhony, není prakticky žádná šance, že nový iPhone spatří světlo světa v pondělí. Můžeme se ale těšit na to, že i propuštění vývojářské verze iOS 7 nám řekne něco o tom, na jakém novém hardwaru poběží. Nový iPhone se pak očekává až během podzimu.

Pracuje se prý i na iPadu mini s retinou, ale ani ten nebude na WWDC představen. Uživatelé Apple předpokládají, že bude potřebovat velké vylepšení procesoru, které povede k větší výdrži baterie. Uvidíme prý také nejspíš na podzim.

Apple iTV? Ta přijde téměř jistě, ale ne během WWDC a pravděpodobně ani ne letos. Totéž platí pro údajné iWatch. A pokud přemýšlíte o dotykovém MacBooku, zřejmě trávíte až příliš moc času s Windows 8.

Pár dalších věcí

Apple určitě představí i pár dalších, ovšem méně významných novinek. Nějaké aplikace, statistiky a bezpochyby také pár nových reklam. Nakonec už zítra se přece ukáže, zda uvidíme to, co bychom tam vidět chtěli.

 

Zdroje: mashable.com, phonesreview.co.uk, obrázky: news.dphotographer.co.uk

Komentáře

Nahoru