Dnes vyšlo 1 článků

WordPress slaví 10 let

WordPress slaví 10 let

Může už být těžké si na to vzpomenout, ale opravdu tady jednou byla doba, kdy nebyl Facebook, gif obrázky a v neposlední řadě blogy. Blogy, které běží na WordPressu. To bylo v roce 2003. O deset let později, 27. května, slaví WordPress kulaté narozeniny.

Tento free open-source blogovací nástroj byl vyvinut jako odnož platformy b2/Cafelog Mattem Mullenwegem a Mikem Littlem. Spuštěn byl 27. května 2003. V letech, které následovaly, se velmi rychle vyhoupl od „populární“ k „nemohu bez něj žít“. Jeho nejnovější verze 3.5 nasbírala více než 18 milionů stažení a slibovaná je už i verze 3.6.

Při svých prvních setkáních se světem internetu sloužil WordPress k tomu, aby se s jeho pomocí lidé podělili o své myšlenky – zprostředkovával možnost takového online deníku. Ale dnes je to hlavně jednoduchý nástroj pro online publikování jakéhokoliv textového obsahu. WordPress v současné době používá více než 66 milionů webových stránek včetně takových velikánů jako New York Times, CNN, Mashable nebo třeba naše Objevit.cz.

Spoluzakladatel WordPressu Matt Mullenweg je na tento projekt stále hrdý a přestože je to jenom software, mluví o něm jako o vlastním dítěti. K narozeninám mu napsal dopis:

Drahý WordPressi,

opravdu je to již deset let? Zdá se mi, že jsme si teprve včera hráli na mém blogu a blozích několika mých přátel z vysoké školy. Dva z těchto přátel se oženili, jeden ještě ne, dva stále ještě přemýšlí nad životem a jeden zemřel.

Byl jsi roztomilý, než se stal krásným. Nosil jsi černou a bílou, bál ses barev a snažil ses být tak skromný. Vím, že žárlíš, když nosím trička Blogger.

Jsi tak krásný… Jsem stále ohromen a potěšen tím, jak jsi vyrostl. Trapná léta jsou za námi. Nejlepší ze všeho je, že jsi zachoval principy, se kterými jsme začínali. Neustále se měníš, ale tohle se nikdy nezmění. Nebojíš se zkoušet nové věci, které se nejdříve mohou zdát nezvyklé nebo nepopulární.

Teď tě vidím po celém světě, zářícího z obrazovek. Jsi moje múza, inspiruješ mě a viděl jsem tě inspirovat ostatní. Staneš se součástí jejich života a oni se stávají součástí tebe. Doufám, že spolu zestárneme.

S láskou,

Matt

Na WordPressu v současné době fungují weby napsané ve více než 120 jazycích, a za posledních šest let se může pochlubit stabilním růstem. Počet měsíčních zobrazení stránek všech WordPress webů se zvýšil ze 186 milionů v roce 2007 na více než 4 miliardy v roce 2013.

wp

Obrovský je i celý okruh společnosti kolem WordPressu. Pluginy, motivy, specializovaní poskytovatelé hostingu pro WordPress – okolo všeho se pohybuje obrovské množství lidí. Matt Mullenweg dokonce na začátku letošního roku uvedl, že jeho cílem je, aby se WordPress stal „platformou nebo operačním systémem“ webu. S každým měsícem je tento cíl blíže uskutečnění.

Na oslavu 10 let naplánovala komunita kolem WordPressu i zvláštní setkání po celém světě. K dispozici je také speciální webová stránka věnovaná tweetům, fotografiím a vzpomínkám spojeným s WordPress.

Zdroj: pcmag.com, ma.tt, mashable.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru