WordPress a jeho nejzajímavější doplňky

WordPress a jeho nejzajímavější doplňky

Nebyli bychom to správní uživatelé WordPressu, kdybychom neuvedli ty nejzajímavější a nejlepší doplňky (pluginy) pro dle nás nejlepší redakční systém WordPress, který dnes a denně sami využíváme. Proto jsme sestavili žebříček pluginů, které využíváme nejen na tomto magazínu, ale i na našich osobních webech nebo nám ty, co nám byly doporučeny Vámi, čtenáři. Pusťme se tedy vesele do toho a vylepšeme si svůj WordPress k obrazu svému! Nejlepší pluginy pro WordPress vybrané redakcí magazínu Objevit.cz.

Na začátek bych chtěl vysvětlit rozřazení pluginů. Snažil jsem se článek napsat co nejpřehledněji, proto jsem jednotlivé pluginy roztřídil do několika odvětví. Některé však spadají i pod více odvětví a proto jsem je jednoduše vložil do obou. Snad to nebude vadit a bude to přehlednější.

Redakční systém WordPress je vyvíjený jako opensource a tím pádem dává možnost komukoliv podílet se na jeho vývoji. Je tedy i zdarma ke stažení a využít jej může kdokoliv jako systém pro svůj blog, magazín, ale po menších úpravách i jako například katalog webových stránek a mnoho dalšího. WordPress se dá poměrně snadno upravovat, existují navíc tisíce pluginů díky kterým se ze samotného systému dá udělat skutečně zajímavý a rozsáhlý web.

Bezpečnost, údržba, zálohování, návštěvnost:

Jako první si uvedeme pluginy dobré pro bezpečnost, správnou údržbu a zálohování Vaše WordPressu. Ukážeme si však i pluginy vhodné pro lepší optimalizaci stránek a zvýšení návštěvnosti.

Akismet: Legendární plugin, který zabrání zbytečným spamům v komentářích Vašeho webu. Velice kvalitní a účinný doplněk. Doporučujeme.

All in One SEO Pack: Pomocník v SEO Optimalizaci. Snaha o zvýšení návštěvnosti Vašeho webu.

Challenge: Před odesláním komentáře je nutné odpovědět na otázku a to samozřejmě brání spambotům.

Hyper Cache: Celkové zrychlení chodu WordPressu. Plugin dokáže snadno čistit cache Vašeho WordPressu. Plugin doporučujeme.

Revision Control: Omezuje počet uložených rozpracovaných článků. Tím pádem méně zahlcuje databázi. Doporučujeme tkzv. revize kompletně vypnout.

WP-DB-Backup: Automatické zálohování databáze. Zálohy se ukládají do PC, na FTP nebo dokonce zasílají na email. Díky tomu můžete mít méně starostí.

XHTML2HTML: Automatické zvalidnění Vašeho zdrojového kódu, uzavření závorek a postupně i k mírnému ulevení systému a zrychlení.

Robots Meta: Plugin pomůže přilákat boty na Vaše stránky a tím pádem zvýšit návštěvnost.

Maintenance Mode: Potřebujete-li na chvíli uzavřít svůj web a mít na něj přístup jen Vy sám/a, můžeme Vám vřele doporučit právě tento plugin.

Google XML Sitemaps: Každý web potřebuje svojí XML mapu a tento plugin to zajistí.

Local Analytics: Podpora statistik od Google Analytics.

WP Ban: Pomocím tohoto pluginu můžete blokovat IP nevhodných uživatelů.

Články, stránky, vzhled příspěvků:

Pro lepší čtení článků je dobré si výsledek krapet vylepšit. K tomu existuje spousta pluginů, které pomohou nejen čtenáři, ale i autorovi. Některé si ukážeme právě teď.

Audio Player: Vkládejte jednoduše svoje písničky do článků pomocí vlastního přehrávače.

Hidepost: Možnost skrýt určité části textů jen pro registrované uživatele.

GD Star Rating: Dle nás nejlepší plugin pro hodnocení článků, ale zároveň i komentářů. Vřele doporučujeme!

Redirection: Jednoduché přesměrování článků na jiný web. Napíšete článek a nastavíte, aby se po kliknutí na něj čtenář dostal na jinou stránku.

WP-PageNavi: Nejlepší plugin pro snadnější přepínání stránek na úvodní stránkce, v rubrikách a dalším. Přepínání mezi články.

WP-Postviews: Zajímá-li Vás, kolik čtenářů si přečetlo Váš článek, využijte tento neodmyslitelný plugin.

WP-PostRatings: Ke článkům přidá hvězdičky, či jiné tvary a pomocí nich může čtenář Váš příspěvek ohodnotit (jako ve škole).

WP-Pools: Nejznámější plugin pro tvorbu anket (hlasování) pro WordPress.

Recent Posts: Zobrazí nejnovější články na Vašem blogu, vše lze lehce přizpůsobit.

Similar Posts: Zobrazí podobné články na Vašem blogu. Vybíráno dle názvu, kategorie, štítků a dalšího.

WordPress Related Posts: Pod články přidá odkazy na podobné články. Podobně jako předchozí plugin.

WP Print: Snadné, rychlé a kvalitní tisknutí článků. Možnost u každého článku.

Odkazy, reklama, prolinkování:

Proto, aby blog skutečně žil a čtenář se dostal k co možná nejvíce článků, zkusíme blog lépe prolinkovat. Upozornit na další články nebo prostě jen vylepšit klasické odkazy a další.

Internal Link Building: V administraci můžete zvolit jakákoliv slova, která se automaticky na celém blogu změní v odkazy na Vámi zvolené (pod)stránky.

External Links: Výborný plugin, který nastaví atributy atributy rel="nofollow" či target="_blank" a ke všemu přidá ještě malou ikonky vedle externích odkazů.

Recent Posts: Zobrazí nejnovější články na Vašem blogu, vše lze lehce přizpůsobit.

Similar Posts: Zobrazí podobné články na Vašem blogu. Vybíráno dle názvu, kategorie, štítků a dalšího.

Redirection: Jednoduché přesměrování článků na jiný web. Napíšete článek a nastavíte, aby se po kliknutí na něj čtenář dostal na jinou stránku.

Komentáře, diskuze:

Komentáře a celkově diskuze pod články je velice důležitým faktorem blogu. Proč tedy komentáře krapet nevylepšit? Zkusme to pomocí následujících pluginů.

Akismet: Legendární plugin, který zabrání zbytečným spamům v komentářích Vašeho webu. Velice kvalitní a účinný doplněk. Doporučujeme.

4Avatars: Přidejte Gravatary ke komentářům pod Vaším článkem.

@ Reply: Pomozte čtenářům lépe okomentovat komentáře jiných. Plugin přidá tlačítko “Odpovědět” ke každému komentáři.

BBComments: Nechte svoje čtenáře formátovat komentáře pomocí tagů BBcode.

Top Commentators Widget: Přidejte si do panelu seznam nejčastějši diskutujících lidí pod jedním nickem.

Top Comments: Jednoduché hodnocení komentářů, využité na tomto magazínu.

Subscribe to Comments: Uživatel si může zaškrtnout zaslání informací o nových komentářích tam, kde sám odpověděl.

Ravens Antispam: Účinný antispamový filtr pro komentáře na Vašem webu.

WP Thread Comment: Čtenáři mohou reagovat na komentáře pod články vlastní odpovědí.

Challenge: Před odesláním komentáře je nutné odpovědět na otázku a to samozřejmě brání spambotům.

Služby, možnosti, bonusy, rss:

Nechat web jen o článcích je nudné. Zkusme jej vylepšit o další funkce jako například fotogalerie, fórum, kontaktní formuláře a jiné poměrně důležité věci.

NextGEN Gallery: Nejznámější a pravděpodobně nejlepší galerie pro Váš WordPress. Vytvořte si fotogalerii plnou svých fotografií lehce a rychle.

Contact Form 7: Přidejte si na stránky jednoduchý kontaktní formulář nebo třeba vytvořte menší dotazník.

Clean Archives Reloaded: Obohaťte svoje stránky přehledným archívem všech Vašich článků. Rozčleněno dle měsíců, roků a dní.

IM Online: Přidejte si do panelu seznam kontaktů na Vás. ICQ, Skype, Jabber, MSN a mnoho dalšího. Ukazatele aktuálního stavu.

Feed Stats for WordPress: Kvalitní statistiky Vašeho RSS zdroje od FeedBurneru. Kolik lidí jej odebírá a mnoho dalšího.

StatPress Reloaded: Rozsáhlé statistiky přístup Vašeho WordPressu. Může trochu nahradit Google Analytics.

GD Star Rating: Dle nás nejlepší plugin pro hodnocení článků, ale zároveň i komentářů. Vřele doporučujeme!

WP-Stats: Vytvořte si stránku, kde budeme mít obrovské množství statistik Vašeho WordPressu (počet článků, komentářů a další).

Simple: Press Forum: Malé diskuzní fórum přímo pro Váš WordPress. Poměrně složitější přizpůsobení, ale nic lepšího neexistuje.

WP-Greet Box – Pod články přidá tabulku upozorňující na RSS kanál, Facebook a další.

Twiter for WordPress: Plugin pro malý mikroblog využívající službu Twitter.com.

Register plus: Vylepšete si registrační formulář a přidejte mnoho nových funkcí.

Znáte nějaké další pluginy? Můžete nám je doporučit do komentářů. Instalace pluginů je jednoduchá. Stačí je nahrát rozbalené do složky wp-content/plugins ve Vašem WordPressu a následně aktivovat v administraci v menu “Pluginy“. Některé však mají ještě individuální nastavení a instalace, návod je vždy přiložen po boku s pluginem nebo na stránce, kde se nachází link ke stažení. Příjemnou a úspěšnou zábavu.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru