WiSee: Ovládejte světla a elektroniku gesty kdekoliv ve vašem domě

WiSee: Ovládejte světla a elektroniku gesty kdekoliv ve vašem domě

Zapomněli jste po sobě zhasnout v koupelně? Nevadí – jen zvedněte ruku do vzduchu, zmáčkněte imaginární vypínač a světla sama zhasnou. Chcete ztlumit hudbu ve vedlejší místnosti? Opět není nic jednoduššího – stačí zvednout ruku a otočit prsty doleva.

Počítačoví vědci z Washingtonské univerzity vyvinuli technologii pro rozeznávání gest, která předešlý odstavec posouvá z oblasti sci-fi blíže k nám, do našeho světa a doby. Výzkumníci dokázali, že je možné využít signál wi-fi kolem nás tak, aby byl schopen rozeznat specifická gesta, a to bez použití senzorů nebo kamer na lidském těle.

Stačí router a pár antén

S využitím modifikovaného wi-fi routeru a několika bezdrátových zařízení rozmístěných v obývacím pokoji může uživatel ovládat elektroniku a další vybavení pokoje z kteréhokoliv místa v domě pouze pomocí jednoduchých gest.

„ Jedná se o zcela nové využití bezdrátových signálů, které již dávno existují kolem nás,“ říká vedoucí výzkumu, asistující profesor počítačové vědy a inženýrství, Shyam Gollakota. Výsledky svého výzkumu tým zveřejnil tento týden. Technologie, zvaná WiSee, byla také přihlášena na 19. ročník mezinárodní konference Annual International Conference on Mobile Computing and Networking.

Výhoda wi-fi? Prochází zdí!

Koncept je podobný Kinectu XBoxu; technologie WiSee je ovšem levnější, jednodušší a nevyžaduje, aby se uživatel nacházel ve stejné místnosti jako zařízení. Velkou výhodou wi-fi signálu totiž je, že prochází skrz zdi a není omezen vizuálním či zvukovým spojením.

Standardní wi-fi router stačí upravit tak, aby se z něj stal přijímač signálu. Když se osoba v poli signálu pohne, frekvence wi-fi signálu se trochu změní – podle zákonitosti Dopplerova jevu. Přijímač by měl být schopen tuto změnu zachytit a dešifrovat. Technologie ve své současné podobě dokáže dešifrovat devět pohybů, prováděných celým tělem, a to s 94% úspěšností.

Máte šťouravé sousedy? Systém chrání pohybové heslo

Systém vyžaduje jeden přijímač a sérii bezdrátových antén. Každá anténa by měla být schopna vnímat určitý typ pohybu, proto se může v místnosti zároveň pohybovat třeba pět lidí, aniž by to přijímač zmátlo. K tomu abyste se napojili na WiSee, bude třeba provést specifickou sekvenci pohybů – vlastně jakési pohybové heslo – které navíc váš domov ochrání před vpádem hackera nebo příliš zvědavým sousedem.

Jakmile se osoba napojí na WiSee, může se zařízením komunikovat běžnými gesty a ovládat tak vybavení domu či bytu. Přijímač by měl být nastaven tak, aby chápal, že konkrétní gesto se vztahuje ke konkrétnímu přijímači.

Budoucnost WiSee: Ovládání více zařízení naráz

Zdá se, že chytré domy se již brzy stanou běžnou realitou, ve které třeba vypnete troubu z vany nebo ráno dáte vařit vodu na kávu, zatímco ještě napůl spící vstáváte z postele. Výzkumníci z Washingtonské univerzity dále přemýšlí, jak zařídit, aby bylo možné ovládat více zařízení najednou.

Celý projekt sponzorovalo oddělení počítačové vědy a inženýrství Univerzity Washington.

Zdroj: https://www.washington.edu/news/2013/06/04/wi-fi-signals-enable-gesture-recognition-throughout-entire-home/

Komentáře

Nahoru