Windows 8 konečně překonaly Visty

Windows 8 konečně překonaly Visty

Přestože se v poslední době projevil menší pokles, není překvapením, že jsou Windows stále nejpoužívanějším operačním systémem na světě. Překvapením (možná i příjemným) je, že Windows 8 svým podílem konečně překonaly nenáviděné Visty.

Statistiky, které poskytla výzkumná společnost Net Applications, ukazují, že systém Windows nyní pohání 91,51% všech počítačů po celém světě. Oproti květnu letošního roku, kdy to bylo 91,67%, je to mírný pokles.

Pokles se objevil i v meziročním srovnání. Přesně před rokem totiž Microsoft Windows poháněl 92% osobních počítačů. S tím, že se mnoho uživatelů přesunuje na tablety a smartphony, je však toto snížení docela smysluplné.

Co se týká soupeřů, Mac OS X je nainstalován na 7,2% počítačů, zatímco Linux drží v současné době pouze 1,28% na trhu.

linux-mac-windows

Přívětivý Windows 7 je přitom s podílem 44,37 jednoznačně operačním systémem s číslem jedna. Na druhém místě ho s 37,17% následuje Windows XP.

Windows 8, v současné době nejnovější operační systém od Microsoftu uvolněný v říjnu 2012, je nyní k dispozici na 5,1% počítačů po celém světě. Visty, známé jako největší omyl Microsoftu, klesy na 4,62%. To je způsobeno zejména tím, že více uživatelů přešlo na Windows 7 a 8.

Pátý je s 3,14% Mac OS X 10.8. Následují ho jeho další verze – 10.6 s 1,76% a 10.7 s 1,73%. Linux je se svými 1,28% pozadu.

Dominanta operačních systémů Microsoftu na desktopech bude pokračovat jistě i díky tomu, že softwarový gigant brzy představí finální verzi systému Windows 8.1, prvního velkého přepracování Windows 8.

V současné době začaly také prosakovat zprávy o tom, že Microsoft už začal pracovat na další verzi svého OS – Windows 9. Očekává se, že ten přijde na trh příští rok v listopadu. Jeho beta verze by mohla být odhalena již v prvních měsících roku 2014, veřejná beta verze by pak mohla spatřit denní světlo v létě.

Zdroj: news.softpedia.com, thenextweb.com, obrázek: lasolucionelegante.com

Komentáře

Nahoru