Windows XP v dubnu skončí: Bankomaty přijdou o svůj mozek

Za pár měsíců skončí podpora systému Windows XP, na němž fungují téměř všechny bankomaty. Jejich provozovatelé budou muset přejít na novou verzi. Pokud by tak neučili, ohrozila by se tím bezpečnost jejich služeb. To si pochopitelně žádná banka nemůže dovolit.  

Konec Windows XP

K ukončení dojde 8. dubna 2014

Ukončení tohoto systému je stanoveno na 8. dubna letošního roku. Po celém světě existuje asi 95 procent bankomatů, které fungují na bázi tohoto třináct let starého operačního systému. V České republice stejně jako ve Spojených státech funguje na systému XP asi 85 procent bankomatů.

Banky o tom moc nemluví

Banky se k výměně bankomatů zatím příliš nevyjadřují. Do začátku dubna stihne vyměnit všechny bankomaty asi jenom Air bank, která jich má celkově 48, ale některým ostatním bankám to může trvat i rok a půl. GE Money bank ale například s výměnou softwaru zatím vůbec nepočítá.

Změna systému se však nijak neprojeví v cenách služeb a bankovní klienti tak v podstatě nic nepoznají.

Bankomaty budou fungovat stejně dál

Bankomaty budou i nadále fungovat na systému XP i po osmém dubnu, ale mohly by být zranitelnější proti napadením. Banky si tedy budou muset postupně zaplatit aktualizace systému.

Mluvčí Fio banky Vendula Žaloudíková nám prozradila, že bankomaty jsou samostatnou uzavřenou skupinou, do níž je přístup přísně sledován a veškerá komunikace se odehrává přes šifrování.

Ukončení podpory pro systém XP se podle ní dotkne zejména dalšího rozvoje bankovních služeb.

Bankomat

Některé stroje upgradovat nepůjdou

S uvážením toho, jak jsou některé stroje staré, nebude zřejmě možné jejich aktualizace provést. Provozovatelé těchto bankomatů tak budou muset zabezpečit jejich fungování individuální dohodou přímo s Microsoftem. To ovšem bude zřejmě citelně dražší.

Největší hrozbou pro bankomaty je takzvaný skimming, co je v podstatě způsob kopírování údajů z elektronických karet. „Zneužívání slabin systému je v poslední době čím dál víc na vzestupu a proto je nutné přejít na novější a bezpečnější systém co nejdříve,“ myslí si Vlastimil Vágner, ICT poradce ve společnosti Deloitte.

Zdroj: https://www.infolanka.com/news/IL/1150.htm
         https://techguruit.com/blog/bid/339780/Important-News-About-Windows-XP

Zkušený učitel na základní škole, který se zajímá o vše možné i nemožné. Copywriter orientující se na různou tematiku. Spoluvlastník úspěšného webu www.inzahrada.cz a majitel webů www.nasdum.eu,www.nasezahrada.com,www.filmyprokazdeho.eu a dalších. Svými texty snad nikoho neunudím a budou se líbit...

Komentáře

Nahoru