Windows, Linux nebo Mac – Co si zvolit a neudělat přitom chybu?

Windows, Linux nebo Mac – Co si zvolit a neudělat přitom chybu?

Počítač, jak je známo, potřebuje pro svůj chod nějaký operační systém. Samozřejmě neexistuje jen systém Windows od Microsoftu, který je nejrozšířenější, ale trochu opodál stojí i další alternativy. Jak si vedou v porovnání s „okny“? Pojďme se podívat na tři nejběžnější operační systémy – Windows, Linux a Mac OS X. Tyto přijdou na slovo nejčastěji, pokud někdy uvidíte diskuzi o tomto tématu. Všichni fanoušci jednotlivých systémů horlivě vychvalují ten svůj, přičemž ještě stíhají kritizovat ostatní OS. Jak je to ale doopravdy s jejich vlastnostmi?

Okna pro všechny

Největší podíl na trhu má systém Windows od Microsoftu, což znamená, že je mezi uživateli nejrozšířenější. Pravděpodobně ho používáte i vy, má totiž několik velkých výhod. Díky své mocné pozici mezi ostatními operačními systémy se naprostá většina programů vyvíjí primárně pro tuto platformu, z čehož plyne, že má nejlepší podporu jak programů, tak i her. Je také uživatelsky velice příjemný a pro začátečníka nenáročný (obzvláště novější verze). Tyto dva faktory způsobily, že se postupem času tento systém stal velice oblíbeným a dodnes pevně drží své místo jedničky na trhu.

Ovšem Windows má i svoji stinnou stránku. Jak se stal hlavní základnou pro programy a hry, tak se na něj nejvíce zaměřují i tvůrci škodlivého softwaru (virů a jiné havěti). Z tohoto hlediska je tedy systém dost náchylný. Další špatnou vlastností je fakt, že je někdy dost nestabilní (na čemž má ovšem svůj podíl i uživatel). Co také stojí za zmínku, je, že jako uživatel nemáte moc možností, jak do něj přímo zasahovat.

Tučňák pro počítačové šílence

Něco podobného si hodně lidí vybaví pod pojmem Linux. Tento systém je pro počítačové laiky něčím vzdáleným, co používají jen lidé, kteří mluví v jedničkách a nulách. A přitom Linux má tolik výhod oproti ostatním operačním systémům. Nejznámější výhodou je jeho cena, která vlastně ani není, protože je tento systém zdarma. Také se zde nemusíte bát o to, že byste museli svůj počítač chránit před viry, protože Linux je výrazně bezpečnější v porovnání s výše zmíněným Windows. A zatímco v ostatních OS nemáte příliš velkou svobodu ohledně ovládání prvků systému, u Linuxu je to naopak, podle vašich zkušeností si můžete jednotlivé aspekty nastavit sami. Tučňáka rovněž uvítají majitelé starších počítačů, protože má o něco menší nároky, než Windows.

Ale ani zde není vše jen pozitivní. Tento systém může být pro laiky opravdu těžký na pochopení, nemluvě o práci s terminálem. A i když se některé distribuce Linuxu snaží být co nejvíce user-friendly, mají stále novější uživatelé radši jednoduchost Windows. Další velkou nevýhodou, která odradí většinu potenciálních zájemců, je nekompabilita s většinou programů určených pro Windows. Částečným řešením může být emulátor, ale ten není nikdy stoprocentní. Ale Linuxu je třeba k dobru připočíst alternativní programy, které se snaží být na stejné úrovni, jako ty ve Windows.

Vzdálený jablíčkový Mac

Tento systém byste u nás hledali asi marně. Je nejpopulárnější v USA a okolí, proto se o něj příliš mnoho uživatelů nezajímá. Jaké má tedy tento systém výhody oproti ostatním? Stejně jako u Linuxu je daleko méně náchylný vůči virům, vzhledem k procentu jeho uživatelů nestojí za to na tuto platformu něco škodlivého vytvářet. Velkou výhodou je komptabilita, jednoduše řečeno, lidé, co vytvářejí hardware na Mac, vytvářejí i software a tak je zajištěno co nejlepší využití. Jako systém je Mac OS X jednoduchý na používání.
A teď k té horší části. U Windows nebo Linuxu můžete míchat komponenty počítače, jak chcete, jenže u Macu můžete jaksi koupit pouze novější a jak je známo, Macy jsou hodně drahé. Také nepočítejte s tím, že byste si na něm zahráli nějakou velkou paletu her, opět, většina her je navržena pro Windows. Tento systém se spíše hodí do práce, kde nabízí efektivní výkon.

Je zřejmé, že srovnávat tyto tři systémy není příliš moudré. Každý z nich se hodí pro jiný druh uživatele. Pokud jste nenároční a chcete na svém počítači spustit všechny programy a hry, je tu pro vás Windows. Chcete-li naopak mít o svém počítači naprostý přehled, nebo ho využívat jako server, zvolte si Linux. A pokud chcete vyzkoušet něco nového za účelem práce, určitě využijete Mac OS (i když zrovna asi ne u nás).

 

Fanoušci jednotlivých systému se velmi rádi na internetu škádlí

Je studentem střední školy se zaměřením na informační technologie. Zajímá se především o počítačovou grafiku a programování. Rovněž sleduje dění a aktuality na internetu.

Komentáře

Nahoru