Windows 8.1: Co nového umí?

Windows 8.1: Co nového umí?

Včera byly konečně představeny tolik očekávané Windows 8.1. Přestože by se vám mohlo zdát, že všechny podstatné novinky už během posledních týdnů unikly a vy o nich víte, není tomu tak. Pořád je zde něco nového. V čem je tedy Windows 8.1 lepší než předcházející osmičky a jaké nové možnosti umí?

Personalizace

Fotografie

Systém Windows 8.1 si budete moci přizpůsobit více podle sebe. Microsoft například zjistil, že lidé používají zamykací obrazovku ve Windows 8 k tomu, aby si na ní zobrazovali fotografie svých rodin. Takže v systému Windows 8.1 můžete svou zamykací obrazovku PC nebo tabletu přeměnit na fotorámeček a promítat si na ní fotografie – buď lokálně ze zařízení nebo z cloudu na SkyDrive. Přidána byla také možnost pořizovat snímky vestavěným fotoaparátem přímo ze zamečené obrazovky bez nutnosti se přihlásit.

Barvy a pozadí

Windows 8.1 nabízí také více barev a pozadí pro úvodní obrazovku. Stejně tak si můžete nastavit, aby na úvodní obrazovce a na desktopové obrazovce bylo stejné pozadí, které by vytvářelo větší pocit jednoty a známosti.

windows-81

Dlaždice

Úvodní obrazovka systému Windows 8.1 samozřejmě nabízí různé velikosti dlaždic včetně dvou nových formátů – jednoho velkého a jednoho malého. Vše si tak můžete uspořádat přesně podle svých představ. Je jednodušší dlaždice uspořádat a pojmenovat skupiny. Můžete si také vybrat více aplikací a najednou měnit jejich velikost, odinstalovat je nebo změnit jejich pořadí. Vyřešeny byly i nechtěné pohyby dlaždicemi – ve Windows 8.1 pro pohybování dlaždicemi stisknete a podržíte tlačítko (pravé tlačítko myši).

Aplikace

Pouhým přejetím myší odspodu nahoru můžete zobrazit všechny aplikace. Byla přidána možnost jejich filtrování podle názvu, data instalace, nejpoužívanějších aplikací nebo podle kategorií.
Microsoft si také uvědomil, že na úvodní obrazovce chcete mít jen to, co máte opravdu rádi. Takže když si nainstalujete novou aplikaci z Windows Store, neumístí se vám automaticky na úvodní obrazovku. Místo toho ji najdete v přehledu aplikací označenou jako novou. Na úvodní obrazovku si ji můžete přidat sami.

Vyhledávání

V systému Windows 8.1 je hledání opět o něco jednodušší. Výsledky vyhledávání se hledají nejen ve vašem počítači (v souborech, aplikacích či v nastavení), ale i pomocí Bingu. Dostanete tak tu nejlepší odpověď na jakýkoliv váš dotaz. Microsoft si myslí, že to opravdu změní způsob, jakým komunikujete s webem a zároveň s Windows, bude to jednodušší a rychlejší. Tuhle novinku nazývá moderní verzí příkazového řádku.
Filtry ze stávajících osmiček však nezmizí. Pokud se tedy nebudete chtít otravovat vyhledáváním pomocí Bingu, stačí zaškrtnout, že chcete vyhledávat například pouze v aplikacích.

searching

Aplikace a Windows Store

Aplikace jsou věc, o které Microsoft dobře ví, že si zaslouží neustálé zlepšování a rozšiřování. Snaží se vylepšit pro Windows 8.1 i všechny aplikace, které přišly s Windows 8. Například aplikace Fotografie má nyní několik nových editačních funkcí, které vám umožní rychle upravit fotky a sdílet pomocí SkyDrivu, Mailu nebo s aplikací Camera. A aplikace pro hudbu byla zcela přepracována tak, aby lépe vybírala a přehrávala hudbu z vaší sbírky. Větší upřesnění změn v aplikacích se teprve plánuje.

Také byla provedena vylepšení pro používání více aplikací najednou. Budete mít více možností, jak chcete vidět více aplikací na obrazovce současně. Můžete libovolně změnit velikost aplikací, mít na obrazovce otevřené až čtyři aplikace zároveň. Pokud máte připojených více displejů, můžete mít na všech běžících displejích současně otevřený například Windows Store. Multitasking je ještě jednodušší.

multitasking-windows-81

Vylepšený Windows Store je ve Windows 8.1 navržený tak, aby na domovské stránce zobrazil více informací o bezplatných aplikacích, nových verzích aplikací a také tipy pro vás. Kategorie aplikací jsou protkány dalšími odkazy na aplikace, které by vás mohly zajímat, a informacemi o vašem účtu. Aktualizace aplikací se instalují automaticky na pozadí. V pravém horním rohu je pochopitelně k dispozici vyhledávání pro hledání aplikací.

Propojení s cloudem

V systému Windows 8.1 mohou být vaše soubory uloženy přímo na SkyDrive, takže je můžete mít vždy a všude s sebou. Nová aplikace SkyDrive umožňuje přístup k souborům, které jsou na vašem zařízení nebo v cloudu, přičemž tyto soubory jsou přístupné i offline.

Při přihlášení k systému s pomocí Microsoft účtu se zařízení magicky jako mávnutím kouzelného proutku stává personalizované přímo pro vás. Při změně vašeho notebooku tak nemusíte mít strach z dlouhého nastavování – nastavení i aplikace jsou připojené k vašemu Microsoft účtu.

SkyDrive-High-res_56E6E2D0

Nastavení PC

Aktualizované Nastavení PC ve Windows 8.1 umožňuje přístup k veškerému nastavení počítače, aniž byste museli jít do Ovládacích panelů. Můžete zde dělat věci jako změnu rozlišení obrazovky, nastavení možností napájení, vidět značku a model vašeho počítače, změnit kód Product Key nebo spustit Windows Update. Dokonce z tohoto nastavení můžete řídit i svůj SkyDrive, vidět, kolik volného místa na něm ještě máte.

Internet Explorer

Surfování po webu je i nadále jednou z nejpopulárnějších činností na jakémkoliv zařízení. To je důvod, proč se systémem Windows 8.1 získáte i aplikaci Internet Explorer 11. IE 11 staví na předchozí verzi IE 10, ale především je jediným prohlížečem, který je stavěn na dotyku. IE 11 nabídne ještě lepší dotykový výkon, rychlejší načítání stránek a několik dalších funkcí, které by se vám mohly líbit.  Například k otevřeným záložkám můžete díky synchronizaci přistupovat i z dalších zařízení se systémem Windows 8.1

Lepší využití klávesnice a myši

Počítače se dnes vyvíjí jako mobilní počítače, s nimiž lidé komunikují skrze dotyk. Pro ně byly také navrhnuty osmičky. Microsoft však musel své rozhodnutí aspoň z části přehodnotit a přiznat, že i dnes existuje mnoho nedotykových zařízení – a to zejména v komerčním prostředí. Proto se ve Windows 8.1 zaměřili na řadu zlepšení s cílem zajistit jednodušší ovládání pro lidi, kteří používají myš a klávesnici.

Windows 8 byl odvážným posunem k mobilitě počítačového průmyslu, tlačil lidi do dotyku. Tak si to Microsoft přeje i nadále. Ovšem sledoval, co se lidem nelíbilo, a nakonec je ve většině věcí i poslechl. Teď slibuje, že Windows bude i nadále stavět na tom, co máte rádi, a přinášet pokrok v oblasti hardwaru, aplikací i cloudových služeb, aby pro vás byl operační systém jedinečným zážitkem ve všem, co děláte.

Komentáře

Nahoru