Windows 10 bude podporovat Android a iOS aplikace

Vydání nového operačního systému Windows 10 se blíží a seznam podporovaných funkcí se pomalu, ale jistě prodlužuje. Zatímco minulý týden jsme vás informovali o tom, že ve Windows 10 si budete moci opět zahrát kultovní hru Solitaire, dnes vám přinášíme zprávu, která udělá radost především vývojářům orientujícím se na tvorbu aplikací pro mobilní platformy.
Po měsících spekulací Microsoft konečně potvrdil, jak to vlastně ve Windows 10 bude s mobilními aplikacemi. Zatímco v minulosti se společnost pokoušela vytvořit funkční emulátor, jenž by umožnil spouštění aplikací vyvinutých pro Android, dnes se rozhodla přejít na zcela jiný způsob, který vývojářům umožní přenést na Windows 10 či Windows Phone svůj existující kód nejen z Androidu, ale i z iOS.
Funkčnost především
iOS a Android vývojáři dostanou možnost portovat své programy a hry přímo do Windows univerzální aplikace. To bude podle Microsoftu možné udělat pomocí dvojice nových softwarových balíčků, které se budou lišit podle používané mobilní platformy.
„Chceme vývojářům umožnit, aby i nadále mohli pracovat se svými aktuálními kódy a aby na nich v budoucnu mohli vystavovat nové aplikace pro Windows Store,“ vysvětluje Terry Meyerson v rozhovoru pro The Verge.
Žádné složitosti
Zatím to zní jednoduše, že? Přenášet vytvořené mobilní aplikace na Windows 10 bez nutnosti zásahů do jejich zdrojového kódu. Úplně snadné to však také nebude.
„Pokud ve svých aplikacích využíváte některá API (zjednodušeně řečeno programová rozhraní) od Googlu, bude nutné přejít na API vytvořená Microsoftem,“ dodává Myerson.
Cílem Microsoftu je nenutit vývojáře k velkým změnám zdrojových kódů jejich aplikací a umožnit jim čerpat z výhod, které nabízejí například Cortana, Xbox Live, Holograms a další.
Microsoft otestoval nástroj na konverzi kódu přímo ve spolupráci s vývojáři, mimo jiné také s tvůrci hry Candy Crush Saga. Její verze, která je momentálně dostupná pro Windows Phone, byla konvertována z iOS a k žádným výrazným změnám v jejím kódu dojít nemuselo.
Svatozář
I když Microsoft nakonec do programu zahrnul i iOS aplikace, Myerson přiznává, že to nebylo vždy v plánu. „Občas jsme si říkali: pojďme ten iOS prostě udělat,“ vysvětluje a dodává: „Windows se snaží myslet na každého jedince na planetě. Je celá řada zemí, kde iOS zařízení nejsou dostupná.“
Podpora Android a iOS vývojářů v praxi znamená, že se Microsoft snaží dostat každého, kdo se alespoň lehce věnuje tvorbě aplikací pro mobilní platformy. Zatím tomu je tak, že většina vývojářů se primárně věnuje tvorbě pro iOS a teprve později své aplikace portuje na Android. Microsoft chce být tím třetím, kdo tyto portované aplikace dostane k dispozici.
Resumé
Microsoft se očividně snaží o podporu malých vývojářů a snaží se jim usnadnit práci, což mu nemůžeme mít žádným způsobem za zlé. Co je trochu překvapující je rychlost, s jakou se rozhodl zahrnout do svých plánů i iOS aplikace. Přec jen – ještě minulý měsíc jsme spekulovali o tom, zda vůbec bude Windows 10 podporovat alespoň aplikace z Androidu. Na druhou stranu – zahrnutím těchto aplikací se slušným způsobem rozroste nabídka Windows Store o celou řadu kousků, které by se do něj za normálních okolností nedostaly. Candy Crush Saga je vlastně takovou první vlaštovkou.
Otázkou však zůstává, jak se k portování pro Windows budou stavět sami vývojáři. Jistě, bude celkem bezpracné, ale je nutné počítat i s alternativou, že portovat své aplikace bude ochotné jen velmi omezené procento vývojářů. V takovém případě by celou Windows univerzální aplikaci čekal jen a pouze smutný konec.
Celý tento projekt zatím vypadá zajímavě, ačkoli je pořád ještě v plenkách. Přesnějších kontur zcela jistě nabere až po ostrém vydání Windows 10.
Zdroj foto: www.pexels.com
Komentáře