Dnes vyšlo 15 článků

Wikiwand chce zkrášlit Wikipedii

Wikiwand chce zkrášlit Wikipedii

Nezamýšleli jste se někdy nad tím, proč Wikipedia i v roce 2015 vypadá tak, jak vypadá? Startup Wikiwand byl spuštěn v srpnu loňského roku a klade si za cíl to změnit. Podle něj by se nejznámější internetová encyklopedie měla držet současných designových trendů.

Jak to funguje

Wikipedia zůstane taková, jakou ji známe. Wikiwand jí jen dá nové grafické rozhraní, které uvidíte tehdy, pokud budete Wikipedii otevírat přes aplikaci nebo rozšíření Wikiwand. Dosud totiž existoval pouze jako rozšíření pro Chrome, Firefox a Safari, ale nedávno byla představena také mobilní aplikace pro iOS.

Internetová encyklopedie je známá tím, že dává vývojářům k dispozici API, takže mohou využívat její služby. Proto existuje několik mobilních aplikací umožňujících procházet Wikipedii – jmenujme například Wikiweb nebo Wikipanion. Wikiwand je ale unikátní v tom, že nabízí moderní design.

Wikipedia roku 2015 by měla vypadat nějak takhle. Je to docela prosté, ale pořád lepší než její současná tvář.

wikiwand_nasa

Webová verze

Aplikace Wikiwand umožňuje snadné vyhledávání a sdílení článků, klepnutím na malé tlačítko v horní části stránky můžete také přepínat mezi jazyky. Je ale zaměřená pouze na čtenáře, nejde přes ni články na Wikipedii upravovat.

app_wikiwand

iOS verze

Má šanci uspět?

Finance do začátku Wikiwand má. Získali totiž prostředky od Saara Wilfa, který v roce 2008 prodal svou společnost na ověřování transakcí za 169 milionů dolarů. Z čeho ale bude vydělávat dál, se uvidí.

Obsah zpeněžit nemůže, to by šlo proti filozofii Wikipedie poskytovat informace zdarma. Vypadá to, že dojde na kontextové reklamy. Wikiwand ale slibuje, že bude 30 % svých zisků dávat na Wikimedia Foundation, tak uvidíme.

Pro iPhone stahujte na iTunes, na Android verzi se prý pracuje.

Zdroje: BGR, VentureBeat

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru