Wikipedie: Milion lidí jí daroval dvacet miliónů dolarů, je to nový rekord

Wikipedie: Milion lidí jí daroval dvacet miliónů dolarů, je to nový rekord

Wikipedie opět vyvěsila prosbu o finanční příspěvek od svých uživatelů (celá zpráva). Pátý nejnavštěvovanější web světa je takřka nevýdělečný a náklady na jeho provoz jsou veliké. Tentokrát se mu ale povedlo vybrat rekordní částku…

Celá tato kampaň byla letos vůbec nejúspěšnější. Alespoň o tvrdí nadace Wikimedia Foundation. Wikipedie totiž vybrala neskutečných dvacet miliónů dolarů a přispěl celkem milion lidí z celého světa.

„Google vlastní téměř milion serverů. Yahoo má přibližně 13 000 zaměstnanců. Wikipedii slouží pouze 679 serverů a 95 zaměstnanců,“ psal zakladatel otevřené encyklopedie Jimmy Wales ve svém dopise. Vybrané peníze budou použity hlavně na instalaci nových serverů a hardwaru, vývoj nových funkcí webu, rozšíření mobilních služeb, poskytnutí právní ochrany pro projekty a další.

Wikipedii každý navštíví 470 milionů lidí každý měsíc a obsahuje 20 miliónů článků ve 282 jazycích. Web nevydělává pomocí reklamy, ale pomocí daru svých uživatelů. Počet dárců se oproti roku 2008 zdesetinásobil, tehdy bylo navíc vybráno „pouze“ 4,5 milionu dolarů.

Zdroj: Wikipedia.org

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru