Wikipedia Zero: Informace bez připojení k internetu

Wikimedia Foundation, organizace stojící za Wikipedií a pár dalšími přidruženými projekty, nedávno oznámila potenciálně revoluční událost: partnerství s mobilními operátory. V důsledku toho by měla vzniknout Wikipedia Zero.

Cílem celého projektu je zprostředkovat online encyklopedii i rozvojovým zemím. Tam totiž žije obrovská spousta lidí, kteří nemají přístup k internetu. Pro nás je to denní samozřejmost, pro ně ne. Wikimedia Foundation jim chce poskytnout aspoň část našeho luxusu, díky němuž si můžeme na internetu dohledat veškeré informace, které potřebujeme.

„Chceme zajistit dostupné znalosti pro každého člověka na této planetě.“

Internet je v některých částech světa stále vzácností, ale s mobilními telefony je situace o dost lepší. Zhruba 6 miliard lidí má přístup k mobilnímu telefonu. A to je fajn, protože nic jiného pro přístup k Wikipedii Zero nebudou potřebovat.

kenya-mobile-phone

Mobilní telefony jsou mnohem dostupnější než připojení k internetu.

Jak to funguje

Člověk jednoduše vytočí *515# a zadá hledaný výraz. Telefon vrátí seznam souvisejících článků, ze kterých bude možné vybírat. Když vyberete ten správný článek, můžete si dokonce určit, které odstavce chcete číst. Pak vám Wikipedia zprostředkuje plný text. Nejlepší ze všeho ale je, že díky spolupráci s mobilními operátory bude obsah Wikipedie Zero poskytován zákazníkům zcela bez poplatků za využívání dat.

wikipediaZero

Zero.wikipedia.org je určená pro mobilní zařízení.

V současné době se fungování projektu zkouší po dobu tří měsíců v Keni. Keňa byla vybrána proto, že Wikimedia Foundation spolupracuje s mobilním operátorem Airtel, který působí právě tam. A zapojovat se začínají už i další operátoři. Středoškolští studenti v Jižní Africe vytvořili facebookovou skupinu a petici na change.org, v níž požadují volný přístup k Wikipedii Zero u operátorů Cell C. MTN, VOdacom a 8ta.

Nakonec je to šikovný způsob, jak šířit informace po celém světě a jak udělat i hloupé telefony o něco chytřejší.

Zdroje: Dailydot, The Next Web, obrázek: publicaffairs

Komentáře

Nahoru