Wikipedia se v Rusku dostala na seznam zakázaných webů

Úřady v Rusku zařadily nejznámější internetovou encyklopedii Wikipedia na seznam zakázaných webů. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Ortel byl vynesen už 26. března, ale rozhodnutí se dostalo na veřejnost až dnes.

Přístup ruských uživatelů na Wikipedii zatím zablokován nebyl. Důvody svého rozhodnutí ruské úřady neoznámily. Rozhlasová stanice Echo Moskvy odhaduje, že důvod označení Wikipedie za škodllivý web je jen kvůli článku o kouření marihuany, který se v ruské verzi Wikipedie objevil. Tento článek ale prozatím z webu odstraněn nebyl. Podle zákona o zákazu škodlivých webů, který v Rusku vstoupil v platnost loni v listopadu, mají správci internetové sítě povinnost zablokovat veškeré webové stránky, které obsahují škodlivé informace.

Za škodlivé cenzoři označují stránky s informacemi o drogách , servery obsahující návody k sebevraždám a stránky s dětskou pornografií. Provozovatel serveru je povinen zablokovat přístup na nevhodné stránky, pokud jejich škodlivý obsah nezmizí do tří dnů po úředním varování. Wikipedia však není prvním webem v Rusku který se na seznam zakázaných webů dostal.

Takovým procesem totiž už letos prošlo několik populárních ruských webů, které se z velké části cenzuře podřídily a přístup na jejich stránky byl však obnoven. Kritici Kremlu opakovaně varují, že tato snaha o cenzuru se může úřadům lehce vymknout z rukou, protože přesná definice „nevhodného“ obsahu neexistuje.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru