Wikipedia rozšířila možnosti uživatelů

Největší internetová encyklopedie světa Wikipedia nyní umožňuje nahrání videa. Projekt video – hostingu byl plánován již před 4 lety, ale kvůli technickým problémům se realizoval až nyní.  

Nový přehrávač bude dostupný nejen na stránkách encyklopedie, ale také na spřízněných webech. Video se bude přehrávat s pomocí otevřeného kódu Kaltura, který podporuje jazyk webových stránek HTML 5. Nebude tedy nutné instalovat nějaké pomocné programy jako Adobe Flash a další.

Video bude možné doplnit titulky. S pomocí otevřeného kodeku Web M tak budou podporovány různé jazykové verze. Nyní má Wikipedia kolem 15.000 videosnímků. Rošíření je umožněno díky podpoře uživatelů a také díky bezplatnému vzdělávacímu kanálu na YouTube.

Všechna videa budou po nahrání schvalována. Wikipedia není komerčním projektem, a proto si nemůže dovolit spory ohledně porušování práv nebo jiných chráněných zájmů, jako jsou zásahy do osobnostních práv nebo vulgarizmy.

Wikipedie je pátá největší webová stránka na světě a pro svůj provoz utrácí jen zlomek toho, co ostatní největší webové stránky. A činnost zajišťuje pouze 150 zaměstnanců.

Zdroj: UPI

Komentáře

Nahoru