Wi-Fi co skládá básně, ale k internetu vás nepřipojí

Jak se jmenuje vaše domácí Wi-Fi? Lidé většinou nejsou moc vynalézaví. Buď si ji označí třeba svým příjmením, nebo názvy jako UPC068361 (to je nejspíš někdo, kdo název ani neumí změnit) či prostými písmeny eb. Moc nápadité to není. Ruský umělec Dmitrij Morozov však povýšil pojmenování domácí Wi-Fi sítě zcela na novou úroveň.

Mozorov vytvořil Hotspot Poet – sadu čtyř zařízení, která obsahují básně slavných básníků. Hotspoty neustále vysílají Wi-Fi signál, ale každých 10 sekund změní SSID (jméno Wi-Fi). Každý hotspot je věnován jednomu básníkovi (Japonec Matsuo Basho, Němec Johann Wolfgang Goethe, Rus Boris Pasternak a Ital Francesco Petrarca), který je také vyobrazen na obale.

hotspot2

Okamžitě po zapnutí začne hotspot vysílat Wi-Fi pro všechny počítače, smarpthony a tablety v okolí několika desítek metrů. Název představuje řádek básně a po 10s se mění. Na různých zařízeních se to projevuje různé. Třeba v systému Android se SSID neustále aktualizuje, na iOS se nové řádky básně zobrazí jako nové sítě.

hotspot

Celé to má takový jediný malý háček. K Wi-Fi se nelze připojit, malé vysílače nemají přístup k internetu. Ale o to tady přece vůbec nejde, jde o poezii a umění. Samozřejmě je to  docela k ničemu, každopádně prý by se to dalo využívat pro šíření informací.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru