Dnes vyšlo 15 článků

Webový archiv: Seznam v roce 1996 aneb kousek historie

Webový archiv: Seznam v roce 1996 aneb kousek historie

Není žádnou novinkou, že se internet neuvěřitelně rychle mění. Dokázali byste si ale představit, jak vypadaly různé známé webové servery třeba před patnácti lety? Tehdy mělo doma připojení k internetu jen pár vyvolených a rozhodně ne skoro každý, jako je tomu dnes. Pojďme se tedy podívat, jak web pomalu měnil tvář…

Google Beta

V souvislosti s internetem je dnes Google opravdu hodně skloňovaným pojmem. Z chytrého vyhledávače se postupem času rozrostla gigantická firma, která poskytuje e-mailové schránky, blogovací systém a provozuje dvě obrovské sociální sítě: Google Plus a YouTube. Je pravda, že Google Plus zatím Facebooku ani Twitteru příliš čelit nedokáže, ale snad by to ani nebyl Google, aby mu to nevyšlo.

Z čeho to všechno vzešlo si můžete prohlédnout na obrázku níže. Přesně takto vypadala hlavní stránka Googlu v roce 1998. Kromě barev v logu a tlačítek Hledat Googlem a Zkusím štěstí se změnilo snad úplně všechno.

Google 1998

Google v roce 1998. Tehdy ještě v betaverzi…

Google ovšem pozadu rozhodně nebyl, neboť touto dobou se jednalo o vysoce moderní design. Ostatně – podívejte se sami, jak vypadal další světový vyhledávač. Tentokrát je řeč o AltaVista a jeho vzhledu v roce 1996.

AltaVista 1996

AltaVista není v našich končinách příliš známý. Uvádíme jej spíše pro porovnání s Googlem.

Co na to Česko?

Ani Česká kotlina nezůstala pozadu a pro zajímavost vám přinášíme i obrázky „svaté trojice“ našich největších vyhledávačů. Snad jediný Seznam si udržel alespoň trochu podobný styl až do dnešních dnů. Centrum dnes vypadá úplně jinak a Atlas jako takový již vlastně ani neexistuje.

Seznam 1996

Seznam v roce 1996. Tehdy ještě nevyhledával fulltextově, ale pouze v katalogu.

Centrum 1999

Centrum v roce 1999. Na screenshotu bohužel chybí obrázky.

Atlas 1997

Ani na screenshotu Atlasu z roku 1997 bohužel obrázky neuvidíme.

Kde zjistit víc?

Všechny zde uvedené screenshoty byly pořízeny pomocí web.archive.org. Zde stačí zadat adresu libovolného webu a pokud byl zarchivován (což se týká většiny případů), zobrazí vám výsledky, které si můžete okamžitě prohlédnout. Většina webů je archivována několikrát za rok, takže si můžete vybrat přesnější hledaný datum. Bohužel se však v drtivé většině případů budete muset rozloučit s obrázky a dalším podobným obsahem – samozřejmě kvůli velikosti. I pouhé uchovávání textů je velmi náročné a obrázky jsou již prostě neúnosná zátěž.

A co vy? Nahlédnete do archivu ze zvědavosti také?

Komentáře

Nahoru