Web „vyfot-migranta“ vyzýval k honu na ilegální migranty, plete si ale pojmy s dojmy

Web „vyfot-migranta“ vyzýval k honu na ilegální  migranty, plete si ale pojmy s dojmy

„Narazili jste ve svém okolí na podezřelá individua či celé skupiny, které rozhodně nevypadají jako turisté z Afriky či zemí vyznačujích se pískem a sluncem? Nevíte, kam se se svými obavami obrátit? Sem můžete přidat váš příspěvek a fotografii možných nelegálních migrantů“, stálo na webu www.vyfot-migranta.cz/refugee.cz. Že existuje něco jako ochrana osobních ůdajů či legální a nelegální migrace autor textu zřejmě netuší. Web momentálně nefunguje kvůli přílišné publicitě.

 

Počet lidí, kteří se pohybují po České republice a nemají vzezření typicky české, se nezdál autorům webu www.vyfot-migranta.cz/refugee. Doména je zaregistrovaná na Miroslavu Válkovou, nicméně pravděpodobně jde o bílého koně. Nad provozovatelem webu se vznáší snaha zamlžit, co jde. Naopak k odhalování podezřelých osob chtěl web ponoukat, což  zapůsobilo zejména na „slušné Čechy“ a nelenili se dělit o své úlovky s i  místem a datem pořízení v tom lepším případě, v horším i se jménem. Focení na veřejném prostranství dle české legislativy možné je, ne tak již zveřejňování fotografií společně s osobními údaji bez souhlasu dotyčných osob. Web má být údajně nápomocným bezpečnostním složkám, nicméně právě tyto složky nemají na rozdíl od původce webu problém rozlišit mezi legální a nelegální migrací. Statistika o počtu legálních žadatelů o azyl je volně přístupná na webu Ministerstva vnitra ČR :

Za rok 2017 byl azyl udělen 23 žadatelům, zde je top 10 národností, které o něj žádají:

top10 Není divu, že českým internetem již kolují vtípky, a to sice, že web nyní funguje na adrese www.vyfotmigranta.cz. I když vtípky, no… Za tímto webem dle serveru whois stojí Patrik Votoček.

A jaký je tedy rozdíl mezi legálním a ilegálním imigrantem? 

Slovníček pojmů na webu Ministerstva vnitra ČR říká toto:

Nelegální migrace
Obecně se jedná o migraci, která probíhá bez kontroly a řízení ze strany cílových zemí. Cizinci vstupují do cílových zemí, či v nich pobývají, bez řádného oprávnění (vízum, pobytové oprávnění). Z podstaty souvisí s kategorií uprchlictví. Řada osob, kterým je později přiznána mezinárodní ochrana, vstupuje na území hostitelského státu taktéž nelegálně. Podáním žádosti o mezinárodní ochranu (azyl) je jejich právní status „legalizován“. Ne všichni nelegální migranti, kteří zažádají o mezinárodní ochranu, se však pro ni kvalifikují. V případě nelegální migrace tak často hovoříme o tzv. “smíšených migračních tocích”. Nelegální migrace je zpravidla organizována sítěmi převaděčů a může v sobě proto nést aspekt organizovaného zločinu ve formě obchodu s lidmi.

Nelegální migrant
Cizinec, který vstupuje na území ČR bez platného oprávnění, nebo v ČR bez platného oprávnění pobývá. Důvody jeho vstupu na území mohou být rozdílné. Zahrnuje v sobě potenciálně jak kategorii ekonomického migranta, tak uprchlíka.

Zkrátka a jednoduše, legální migrant je ve styku s českými úřady, nelegální se skrývá.  Takže všichni, kdo přišli do ČR  a žádaji o azyl, případně zde studují, pracují, navštěvují lázně…. rozhodně nejsou ilegální migranti.

Bezpečnostní složky musí prověřit jakékoli podezření na spáchání trestného činu, stává se pak, že kontrolují např. fotbalové mužstvo cizokrajného vzezření, jako před dvěma roky na Chrudimsku.

Komentáře

Nahoru