Web CERMATu má opět výpadek, přitom maturity startují již příští týden. Maturanti jsou naštvaní

Od včerejšího dne čelí web státních maturit (novamaturita.cz) DDoS útoku. Informoval o tom mluvčí Cermatu Petr Habáň.

Vážení,
informační webové stránky Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání CERMAT www.novamaturita.cz čelí od soboty útoku hackerů, které blokují přístup uživatelům na stránky. Jedná se o tzv. DOSS útok, kterému byli nedávno vystaveni také mobilní operátoři, některé banky a další instituce. Útočníci by si měli uvědomit, že svým jednáním nepoškozují CERMAT. Doplatí na něj pouze maturanti, kteří se připravují na zkoušku a na webových stránkách si chtěli vyzkoušet ilustrační testy, nebo hledali další informace, které jim mohou pomoci maturitu úspěšně zvládnout.

Proti probíhajícímu útoku tohoto typu neexistuje efektivní obrana a nelze tedy předjímat, kdy budou stránky www.novamaturita.cz opět dostupné. CERMAT proto v současné době zvažuje zveřejnění nejdůležitějších informačních příruček a ilustračních testů alternativním způsobem.

S pozdravem,
Petr Habáň,
tiskový mluvčí CZVV – CERMAT

Samozřejmě to vyvolalo v řadách studentů paniku. Mnozí studenti poukazují také na fakt, že stejný případ se odehrál i minulý rok, kdy web nevydržel útok zvenčí. Přitom stačilo pouze to, aby CERMAT vložil testy k sobě na stránky. Ty totiž na rozdíl o speciálního webu pro státní maturity fungují. Není se čemu divit, že jsou studenti rozhořčení, maturity se totiž mají konat již příští týden.

Zdroj: https://www.facebook.com/udelammaturitu/posts/565385716826025

Komentáře

Nahoru