Vznikl vyhledávač souborů na Mega, samotná Mega ho však kontroverzně odstavila

Nová služba webového úložiště souborů s podporou jejich veřejného sdílení Mega se zřejmě snaží vytvořit si veřejný obraz služby neporušující autorská práva a ve čtvrtek kontroverzním způsobem odstavila první významnější vyhledávač souborů na této službě, Mega-search.me.

Vyhledávač Mega-search.me provozován neznámým provozovatelem vznikl minulý týden jen několik dní po spuštění Mega 19. ledna, sdílel se na něm často obsah šířený bez souhlasu majitelů práv.

Vyhledávač uživatelům poskytoval vyhledávání v souborech, které do vyhledávače přidají uživatelé v podobě URL i s klíčem.

Služba Mega ukládá všechny soubory na službu zašifrované pomocí 128-bitového AES. Zároveň ale podporuje jejich pohodlné veřejné sdílení, když uživatelům umožňuje získat a sdílet URL obsahující i klíč k souboru, díky kterému lze soubor stáhnout a dešifrovat libovolnému jinému uživateli.

Ve čtvrtek přišlo ale k efektivnímu znefunkčnění služby Mega-search.me poskytující vyhledávání ve sdílených odkazech z Mega a to poměrně kontroverzním způsobem. Namísto tlaku na provozovatele služby začaly být ve čtvrtek soubory sdílené na Mega-search.me přímo ze služby Mega prostě hromadně mazány respektive znepřístupňované, přičemž se tak podle testu TorrentFreak dělo evidentně automaticky a bez kontroly obsahu sdílených souborů. Smazané byli totiž i evidentně legitimní soubory a to do několika minut od jejich sdílení na Mega-search.me.

Služba Mega informovala o smazání souborů z důvodu porušení copyrightu po obdržení upozornění na tyto soubory. Nebylo tak jasné, zda služba sama automaticky soubory mazala nebo o jejich odstraňování žádali hromadně zástupci držitelů autorských práv.

Ve čtvrtek následně ale služba Mega-search.me zveřejnila tvrzení, podle kterého soubory indexovány na vyhledávači aktivně automaticky maže přímo služba Mega. Služba také avizuje brzké, zřejmě technické, vyřešení této situace.

Zároveň dnes se k incidentu vyjádřil i Kim Dotcom, který aktivně odstavení Mega-search.me takovýmto kontroverzním způsobem nepřímo potvrdil, důvodem mělo údajně být zneužívání značky Mega. Zároveň ale tvrdí, že proaktivně neaplikují ochranu copyrightu. „To není naše práce. Ale stránky s odkazy zneužívající značku Mega budou zablokované.“ uvedl Dotcom.

Zdroj: DSL.Sk

Komentáře

Nahoru