Dnes vyšlo 15 článků

Vzlétl největší létající stroj na světě

Hybridní vzdušné plavidlo známé pod názvem Airlander 10 po měsíčních přípravách zvládl 20minutový testovací let. Vzducholoď, kterou britská společnost HybridAir Vehicles původně vyvíjela pro americkou armádu, ztratila v roce 2013 financování kvůli škrtům výdajů. Nicméně, společnost získala 4 400 000 dolarů na dokončení projektu přes dvě crowdfundingovém kampaně, granty od Evropské unie a vlády Spojeného království.

Airlander 10 se vyznačuje neobvyklým tvarem. Zanechává po sobě významně nižší uhlíkovou stopu než komerční letadla. Vzdušné plavidlo dlouhé 92 metrů je největším dopravním letadlem na světě. Disponuje čtyřmi motory a tělo z uhlíkových vláken je naplněno nehořlavým héliem, a to konkrétně 38 000 metry krychlovými.

V porovnání s tradičními letadly, Airlander 10 nepotřebuje přistávací dráhu, protože je schopné přistát kdekoliv, ať už na sněhu, ledu či volné vodě. Zajímavostí je, že dokáže létat celých 5 dní a bezpilotní varianta až 14 dní. V neposlední řadě může sloužit také jako nákladní vzdušné palivo, neboť dokáže přenést až 10 tun nákladu.

Zdroj: The Next Web

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru