Výzva Ice Bucket Challenge pomohla vědcům objevit gen způsobující ALS

Značná část populace se domnívala, že výzva Ice Bucket Challenge je pouze nafouknutá bublina pro zvýraznění celebrit na sociálních sítích. Nicméně výzva, ve které se nechávali lidé polévat ledovou vodou, měla reálnou přidanou hodnotu. Shromáždila dostatek finančních prostředků, díky kterým nastal průlom ve výzkumu onemocnění ALS.

Vědci z Massachusettské univerzity nedávno objevili gen, který je zodpovědný za onemocnění ALS. V rámci projektu MinE vědci identifikovali gen zvaný NEK1, jehož varianty by mohlo poskytnout vodítko k pochopení a potenciální léčbě familiárního a sporadického onemocnění ALS. Vědci čerpali fondy z ALS Ice Bucket Challenge, přičemž v rámci této výzvy se vybralo 1 milion dolarů.

refreshment-438399_1280

Výzva Ice Bucket Challenge pomohla vědcům objevit gen způsobující ALS. Zdroj: Pixabay

„ALS Ice Bucket Challenge nám umožnilo zajistit financování pro nové medicínské zdroje určené pacientům v částech světa, kde jsme doteď neoperovali. Tato transatlantická spolupráce podporuje náš celosvětový hon za identifikací genetických faktorů, které způsobují ALS,“ dodal Bernard Muller, zakladatel projektu MinE a pacient trpící chorobou ALS.

ALS (amyotrofická laterální skleróza) je nemoc s nenápadným počátkem, kdy pacient začíná mít problémy s běžnými činnostmi (psaní či zapínání knoflíků). Také začíná pociťovat svalové křeče, potíže s polykáním. A na konci je paralyzovaný a závislý na umělém dýchání a výživě.

ice bucket challenge

,Zdroj: YouTube

ALS postihuje 4 až 8 lidí z 100 000 lidí. Každý rok se v USA diagnostikuje asi 5 000 případů.

Zdroj: NY Daily News

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru