Vyzkoušejte si na této stránce čtení s dyslexií

Všichni víme, co to dyslexie je. Nikdo z nás, kteří ji nemají, si však nedokáže představit, jak to vlastně vypadá, když se vám před očima míhají písmenka. Pokud chcete dyslektikům lépe porozumět, doporučujeme vyzkoušet stránku se simulací.

Vývojář Victor Widell se jednou tak bavil se svým kamarádem, který je dyslektik. Na základě tohoto rozhovoru se rozhodl vytvořit program, který dyslexii přiblíží ostatním. Výsledkem je simulace „dsxyliea“, která je umístěná k prohlédnutí na GitHubu.

Jak dyslexie vypadá

Lidé, co trpí dyslexií, libovolně vypouští a přidávají si písmena, prohazují je, pletou si g a k nebo v a f, písmenka zrcadlově obrací a díky tomu všemu jsou pro ně slova nečitelná.

V tomhle je simulace dost přesná. Písmenka ve slovech se v ní neustále mění, všechno na stránce se hýbe. Mrkněte sami tady.

Někteří lidé tvrdí, že simulace je sice přesná, ale trochu přehnaná. Běžnému dyslektikovi písmenka neposkakují až tolik. Ať už kód líčí zkušenosti dyslektiků více nebo méně přesně, každopádně zvyšuje povědomí o dyslexii. Mluví se o něm po celém světě a to je dobře, protože dyslektik je každý pátý člověk! Avšak pouze pět dyslektiků ze sta má svou diagnózu potvrzenou a získávají díky tomu nějaké úlevy.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru