Vývoj rychlosti internetu

Vývoj rychlosti internetu

Vysokorychlostní internet najdeme dnes již téměř v každé domácnosti. Internet pro firmy se stal skoro povinností. Naše nároky na tuto síť neustále rostou.

Výpočetní technologie se vyvíjejí ohromným tempem. Věci, které jsou dnes zcela normální, zněly před 20 lety jako sci-fi. Ne jinak to bylo i s internetem. Myšlenka připojit svět na jednu síť, ke které se připojíme odkudkoliv, lákala vědce od nepaměti. Krátce po roce 1968 si nechalo vybudovat americké ministerstvo obrany síť s označením ARPANET. Hlavním využitím byla elektronická pošta. Tato síť se ukázala jako úspěšná a díky tomu rostl zájem o její připojení. Pro běžného uživatele se však věci začali měnit až po roce 89, kdy přišli první myšlenky služby www. Již o rok později se představil prototyp a o tři roky později začal prudký nárůst obliby.

Rozšíření přišlo až s klesající cenou

Internet v té době se s tím dnešním nemůže rovnat. V roce 1994 se ceny připojení pro ziskové organizace pohybovali na ceny dnešní až v astronomické výši. Za 9,6 kbps organizace zaplatila 23 470 Kč měsíčně a za 64 kbps, což byla rychlost maximální 56 385 Kč. Podle cen je zřejmé, že si to nemohl dovolit každý. Navíc i rychlost v porovnání s tou dnešní je až neskutečně nízká.

Internet se postupně s klesající pořizovací cenou rozšiřoval. Zatím co v roce 1996 bylo k síti připojeno 55 milionů uživatelů, v roce 200 to bylo již 250 milionů. I rychlost narostla až na 2,5 Gbps. To mělo také za následek rychlejší přenos informací, kdy například v roce 2002 trvalo stažení jedné písničky 12 minut (u vytáčeného připojení s rychlostí 56 kbp/s), dnes byste ji stáhli za necelých 18 sekund.

Pokud neradi čtete a zajímá vás, jak probíhal vývoj internetu za posledních deset let, mrkněte se na tuto infografiku.

Velice zajímavé je i srovnání používání internetu před deseti lety a dnes. Zvyšující se rychlost se značně projevila i zde. Dnes mnoho uživatelů používá připojení k sledování filmů videí nebo poslouchání rádia. Se současnou rychlostí to problém není. Dříve to však bylo něco nepředstavitelné. Uživatelé tráví na internetu dnes téměř 4 hodiny denně. V porovnání se situací před deseti lety trávíme vysedáváním u internetu 6x více času.

Dnes již hlavně bezdrátově

Postupně se měnil i způsob připojení. Rozšiřování mobilních zařízení ať už telefonů nebo notebooků napomohlo k rostoucí oblibě připojení přes WiFi. Je spousta uživatelů, kteří dnes tuto třeba i veřejnou síť vyhledávají v kavárnách nebo jen při čekání (na vlak, než jim obsluha přinese jídlo apod.). Majitelé restaurací si toho jsou vědomi a tak dnes WiFi patří do základní nabídky.

Díky rozšíření páteřní 3G sítě máme dnes v mobilu rychlejší internet, než který měli uživatelé u klasických modemů na přelomu 3. tisíciletí. A nové 4G sítě by navíc měly znamenat další milník na poli internetu.

V případě 4G by měl datový tok zvládnout alespoň 100 Mb/s u pohyblivých příjemců. U pozemních, nepohyblivých příjemců by měla síť umožňovat 1 Gb/s přenosu. Porovnáte-li to s rychlostí u 3G internetu, kdy jste mohli stahovat „jen“ rychlostí 3 Mbity/s, tak asi víte kam mířím (nejrychlejším 3G standardem byl od roku 2009 HSPA+, který dovoloval stahování o rychlosti 28 Mb/s a odesílání 22 Mb/s.). Za pár let totiž budou naše děti o 4G mluvit jako o zastaralé technologii.

Nárůst rychlosti za poslední roky je obrovský

Jistě znáte i moment kdy z mnoha důvodů se někdy stránka načítá déle a vy z toho šílíte. Vůbec si ale v těchto chvílích neuvědomujete, že tato rychlost načítání byla před deseti lety naprosto normální. Revoluci v tomto ohledu u nás znamenal zejména příchod firmy UPC, která na tehdejší poměry nabízela asi nejlepší internetové připojení v poměru cena / výkon. Samozřejmě se vyrojily i další firmy, které se vrhly na poskytování internetu. Ale firma UPC si i díky tomu, že byli zkrátka první, si pozici jedničky udržela.

I díky vysokorychlostnímu internetu od UPC je internet úplně jiný než před 15 lety. Již nečekáme nekonečně dlouho na načtení stránky. A cena? Ta je absolutně nesrovnatelná s rokem 1994. Nejvyšší tarif u UPC pořídíte za 625 Kč měsíčně a to s rychlostí 120Mb/s nebo nejnižší s rychlostí 30Mb/s pouze za 420 Kč za měsíc.

Rostoucí rychlost za snížené ceny. To je dnešní vysokorychlostní internet.

O UPC

Společnost UPC Česká republika, s.r.o. zahájila svou činnost na českém trhu v roce 1991. V současné době je největším českým poskytovatelem placených televizních služeb a širokopásmového vysokorychlostního internetu. Primárně však poskytuje vysokorychlostní internet koncovým spotřebitelům, internet pro podnikatele a zajišťuje také kompletní řešení v oblasti internetového připojení pro firmy a korporace. Kabelové sítě UPC jsou v dosahu 1,35 miliónu domácností v 370 lokalitách ČR. Služby UPC podle údajů k 31. 12. 2012 aktivně využívá 1,22 mil. zákazníků.

Komentáře

Nahoru