Vytiskněte si oběd

Vytiskněte si oběd

S Foodini ušetříte spoustu času. Místo přípravy jídla se tak budete moci jít dívat na televizi nebo nějak jinak úspěšně prokrastinovat. Tahle 3D tiskárna jídla vám k tomu dá dokonalou příležitost. 

3D tiskárna. Fenomén, který dokáže vyrobit spoustu věcí od šachových figurek, přes hračky, kosti a zbraně až ke kytarám. Teď ale pokračujeme ještě dále. Vědci nyní pracují na 3D tiskárně, která by mohla přinést revoluci do našich kuchyní – chystají se vypustit do světa tiskárny potravin. Tyto speciální tiskárny, nazývané „Foodini“, prý kombinují technologie, jídlo, umění a design.

Původní návrh byl takový, že by tiskárny mohly pomáhat rodičům. Dětem by se jistě lépe konzumovaly potraviny ve tvaru zvířat nebo kreslených postaviček. Rovněž by se hodilo překvapit oslavence nějakým vytištěným tvarem, který by mohl být třešničkou na dortu.

printed-food

Jak to funguje

Na přední straně přístroje je malý dotykový displej, který by se dal přirovnat k tabletu. Ten funguje jako uživatelské rozhraní. Uživatelé si s jeho pomocí vyberou, co by si zrovna dali. Pak přichází na řadu tisk. Jídlo je vytištěno postupně, jednotlivé ingredience jsou složeny ve vrstvách.

Ingredience jsou vytištěny v jednotlivých vrstvách.

Ingredience jsou vytištěny v jednotlivých vrstvách.

„Vyberete si recept z našich stránek nebo si vytvoříte vlastní. Potom Foodini udělá tu nejtěžší část za vás. Vložíte čerstvé suroviny a Foodini vytvoří celé jídlo,“ vysvětluje spoluzakladatelka firmy, Lynette Kucsma – bývalá PR manažerka Microsoftu.

Očekává se, že bude tiskárna v prodeji v polovině letošního roku za cenu 1300 dolarů (asi 26 000 Kč). Nemusíte se bát, že by se vám nevešla do kuchyně. Je sestavena tak, aby vypadala jako elegantní mikrovlnná trouba. Mikrovlnce se podobá i velikostí. Nainstalovat si ji zvládnete sami, po vybalení z krabice bude ihned připravená k použití. Nesmíte však zapomínat zajišťovat, aby byla vždy naplněná čerstvými surovinamiZ toho důvodu se v domácnosti pouze s tiskárnou neobejdete a nutností bude i lednice pro jejich uskladnění.

3D-printed-food

Tiskárna vypadá jako mikrovlnka.

Vytvořit můžete prakticky cokoliv od čokoládového sněhuláka až po koláč. Tiskárna nejen že pokrmy připravuje rychleji, než byste to zvládli vy, ale bere ohledy na to, že jíme i očima.

Základ pro lákavou pizzu

Základ pro lákavou pizzu

3D tiskárna vyrábí cheesburger.

3D tiskárna vyrábí cheesburger.

Takže co? Má šanci se dostat do kuchyní v běžných domácnostech?

Zdroje: Mashable, Dailymail

Komentáře

Nahoru