Dnes vyšlo 15 článků

Výroba diamantů v laboratořích má zelenou

Výroba diamantů v laboratořích má zelenou

Těžba uhlí, dřeva, nafty… a co těžba kamenů, přesněji diamantů? O těžbu drahých kamenů se veřejné mínění nezajímá, přitom velmi silně zasahuje do přirozeného přírodního prostředí. Diamanty vznikají z nahromaděného a stlačeného uhlíku a do své neobroušené krásy vznikají tisíce let. Jsou skryty hluboko v zemském plášti, tudíž se musí těžit složitým mechanismem, který je náročný pro životní prostředí.  

Přírodní diamanty jsou velmi drahé. Cena broušeného diamantu se pohybuje od desítek tisíc po miliony korun – záleží na velikosti, barvě a počtu karátů kamene nebo na zasazení ve šperku. Diamanty jsou ale vyrábět k přírodě mnohem šetrnějším způsobem. Ekologicky se diamanty vyrábějí v laboratořích. V minulosti se uměle vyráběné diamanty, které však mají stejné vlastnosti, jako ty přírodní, setkali s kritikou veřejnosti. Laboratorní diamanty jsou považovány za padělky.

Snímek obrazovky 2019-11-21 v 15.30.33

Nicméně skutečností je, že při získání jednoho přírodního karátu je potřeba přibližně 275 kg oxidu uhličitého a 460 l vody. Diamantová těžba probíhá především v Africe, v Rusku a v Číně. V dnešní době je poptávka po přírodních diamantech stále vysoká, ale tvoří ji starší konzervativní generace. Mladá generace se touží také lišit a dávat na obdiv svůj vysoký status pomocí diamantových šperků, ale nechce být pro životní prostředí zatěžující. Startup jménem Diamond Foundry vytvořil laboratorní diamant,který svými vlastnostmi dokonale odpovídal těm přírodním. Startup dostal několik cen za nejinovativnější společnost na světě.

Startup byl podpořen investicí od známých osobností jako je spoluzakladatel Twitteru Evan Williams, Tony Fadell a herec Leonardo DiCaprio. Startupu si všiml i designérz Applu a navrhl diamantový prsten, který je vybroušený pouze z jednoho kusu diamantu, jehož cena se pohybuje v přepočtu okolo šesti milionů korun.

Zdroj, foto: diamondfoundry.com

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru