Vypadá to, že Googlu se nákup startupu za 500 milionů dolarů vyplatil

Google v roce 2014 koupil méně známý londýnský startup zvaný DeepMind za více než 500 milionů dolarů, aniž by upřesnil, jak by mohla tato technologická společnost věnující se vývoji umělé inteligence zvýšit jeho tržby.

Ačkoliv v minulosti umělá inteligence DeepMind porazila člověka při hraní deskových her a vytvořila aplikace zdarma s National Health Service, nepomohla internetovému gigantovi vydělat nějaké peníze. Ve středu startup DeepMind však oznámil, že Google našel využití technologií ve svých obrovských datových centrech.

google-1017347_1280

Google našel využití pro technologii DeepMind. Zdroj: Pixabay

Společnost Google nyní používá systém DeepMind ke kontrole velkých klimatizačních jednotek, čímž se snaží docílit energeticky úspornějších datových center. Aktuálně servery spotřebují neuvěřitelné množství elektrické energie.

Systém DeepMind navrhl, že je nezbytné vyvinout klimatizační jednotku reagující na změnu teploty datového centra, protože zde teplota kolísá v závislosti na poptávce po službách. Poptávka po YouTube, Google Maps či Gmail stoupá a klesá. A tím by mohly být chladicí jednotky v datových centrech o 40 % účinnější, čímž by se v konečném důsledku snížila spotřeba elektřiny o 15 %.

Technologie DeepMind byla nejprve nasazena v menších datových centrech, ale Google plánuje její zavedení do dalších 15 datových center do konce letošního roku. A to by mohlo vést k masivním úsporám spotřeby elektrické energie.

Mustafa Suleyman, spoluzakladatel startupu DeepMind, nebyl schopen říci, kolik peněz Google ušetří za elektřinu, ale podotkl, že částka by se mohla vyšplhat na desítky až stovky milionů dolarů. V roce 2011 datová centra společnosti Google údajně využila 0,01 % světové elektrické energie.

Startup DeepMind bude mít i další využití pro společnost Google. A nakonec se ukazuje, že se jednalo o zajímavou akvizici, která by mohla přinést do kasy mnohem více než 500 milionů dolarů.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru