Tisková zpráva: Vynálezy, které měly sloužit válce: nový seriál představí každodenní předměty, které byly původně určeny ke zcela jiným účelům

Vynálezy, které měly sloužit válce: nový seriál představí každodenní předměty, které byly původně určeny ke zcela jiným účelům

Sledujte příběhy významných inovací vzešlých z válečného zápasení světových mocností

Kanál Viasat Explore uvede seriál Geniální vynálezy, který seznamuje s příběhy různých předmětů, jež dnes lidé na celém světě považují za součást každodenního života, avšak jejich vznik byl motivován válečným soupeřením. Diváci se například dozvědí, co mají společného lepicí páska a instantní káva nebo satelitní navigace GPS a papírové kapesníky. Seriál diváky seznamuje s příběhy, jak a proč byly různé předměty původně vynalezeny a vysvětluje, jak se jejich uplatnění a výrobní postupy během doby změnily, často téměř k nepoznání.

Poutavý vědecký seriál Geniální vynálezy přibližuje vynálezy pomocí dramatizovaných rekonstrukcí, archivních záběrů a fotografií. Z rozhovorů s předními odborníky, historiky, vědci a spisovateli se diváci dozvědí, že předměty každodenní potřeby, které dnes bereme za samozřejmost, mají pro mnohé nečekaný původ.

Seriál odhaluje, že největším katalyzátorem pokroku v dějinách lidstva vždy byly války a konflikty. V moderní době se k nim přidal vesmírný výzkum, který však rovněž nebyl vždy motivován mírumilovnou snahou o vědecké poznání. Snaha světových velmocí získat nad sebou za studené války převahu se totiž neomezila jen na Zemi, ale rozšířila se i na její oběžnou dráhu a dále do vesmíru. Z nezměrného úsilí a investic na všech stranách vzešla řada vynálezů, které nakonec nalezly i civilní využití – v lékařství, průmyslu, potravinářství i v domácnosti.

V jednotlivých dílech seriálu se mimo jiné diváci dozvědí, jak potřeba NASA sestrojit čistící systém vody pro kosmické lodi vedla k vynálezu brýlových čoček odolných proti poškrábání. Podívají se také na to, co mají společného císař Napoleon a fazole v konzervě, jakým způsobem se tento druh proviantu dnes vyrábí a do jaké míry se dnešní postup liší od tehdejšího. Seriál však rozluští také další záhady, například proč souvisí instantní káva s americkou občanskou válkou, k jakému účelu byla původně určena digitální fotografie nebo proč byl nylon prohlášen za „vlákno, které vyhrálo válku“.

Poučné a překvapující příběhy předmětů běžné potřeby můžete sledovat na Viasat Explore vždy v pondělí od 28. září do 16. listopadu 2015, vždy ve 21:00 hodin.

Pro více informací o televizním kanálu Viasat Explore navštivte profil na Facebooku s názvem Viasat Explore nebo webovou stránku www.viasatexplore.cz.

Rádi bychom vám nabídli prostor pro vaše tiskové zprávy. Pokud chcete, abychom o vás dali vědět, případně o vaší slevové akci, pořádané konferenci, novém produktu a podobně, můžete nás kontaktovat na emailovou adresu redakce@objevit.cz.

Komentáře

Nahoru