Dnes vyšlo 15 článků

Vyměňte si lampu v projektoru svépomocí díky 5 jednoduchým krokům

Patříte mezi šťastné majitele domácího projektoru? Pak nám jistě dáte za pravdu, že sledování oblíbeného filmu či seriálu si bez tohoto moderního mazlíčka již nedokážete představit. I přesto, že nepatří pořízení kvalitního projektoru k zanedbatelným položkám, jež na svém rodinném rozpočtu ani nepoznáte, výhody značně převyšují nedostatky.

Nic ovšem nezvládne sloužit věčně a jinak tomu není ani u projektoru, respektive jeho lampy. Pokud již delší dobu pozorujete zhoršenou kvalitu obrazu, nižší svítivost nebo jiný problém vizuálního rázu, bude nejspíš na čase lampu vyměnit. Držte se následujících 5 kroků a se samotnou výměnou nebudete mít sebemenší problém.

Krok č. 1 – vypněte projektor a odpojte jej

Abyste mohli s lampou dále pracovat, je potřeba projektor vypnout a odpojit od elektrické sítě. Přístroj nechte alespoň čtvrt hodiny vychladnout a poté postupte k dalšímu kroku.

Krok č. 2 – uvolnění krytu lampy

Připravte si šroubovák. Nalezněte kryt lampy a uvolněte jej. Následně uvolněte šrouby, které drží lampový modul. Poté se dostane ke slovu madlo, které bude potřeba taktéž opatrně uvolnit.

Krok č. 3 – vyšroubujte lampu

Uvolněte konektory a drátěnou svorku, kterou je lampa upevněna v projektoru. Nyní již můžete lampu jednoduše vyšroubovat.  Při manipulaci si ovšem dejte pozor, ať lampu nepoškodíte nebo ji nerozbijete.

projektor

Krok č. 4 – příprava nové lampy

Připravte si plastové rukavice a novou lampu. Lampy byste se neměli holýma rukama vůbec dotýkat. Mastnota či nečistoty totiž mohou snižovat životnost nové lampy.

Krok č. 5 – umístění nové lampy

Posledním krokem je vložení a upevnění nové lampy. Připevněte svorku, konektory, přišroubujte lampu k modulu a poté našroubujte kryt.

Jak prodloužit životnost lampy?

Životnost lampy můžete prodloužit správným umístěním, stejně jako pravidelnou péčí a údržbou. Na čištění vám postačí měkký hadřík a voda. Vyhněte se saponátům, stejně jako materiálům, které by mohly lampu poškrábat. Nevíte-li si s údržbou či výměnou rady, oslovte odborníky ve specializovaném servise.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru