Vykašlete se na svobodu slova, vzkazují Rusové Googlu

Vykašlete se na svobodu slova, vzkazují Rusové Googlu

Společnost Google a její server YouTube by v Rusku měly zapomenout na jakékoliv diskuse o svobodě slova a místo toho se zaměřit na respektování místních zákonů. Toto prohlásil na konferenci ruské hlavní vládní strany Jednotné Rusko Gennadij Oniščenko, ředitel Rospotrebnadzoru, organizace, podílející se na cenzuře internetu v Rusku.

Podle jeho mínění by se Google a YouTube měly řídit místními zákony a nehrát hru o útocích na ochranu osobnosti a svobodu slova. Google pak odkázal na Blatné náměstí, místo, které se stává symbolem odporu proti ruské vládě a Vladimiru Putinovi. Po květnovém nástupu Putina do funkce se zde odehrávaly masivní demonstrace a protesty proti údajnému zfalšování voleb.

Zatím neoficiálně, ale už zcela otevřeně obviňují ruské úřady z podněcování nepokojů Západem inspirovanou a financovanou opozici. Vláda nemůže kontrolovat nepřehledný svět sociálních sítí a tak o něm tvrdí, že právě on je zdrojem nelegitimního opozičního nátlaku a prostorem pro aktivizaci protivládních sil.

Oniščenkova organizace Rospotrebnadzor by měla být jednou z těch, které si ruská vláda najala k nastolení větší kontroly nad internetem – tedy k cenzuře. Nedávno například cenzoři vyhrožovali, že na tři dny zablokují Facebook kvůli údajným návodům na sebevraždu. Odstranit tento obsah by měl podle Oniščenka i Google. Jsou ale návody, jak se sprovodit ze světa skutečným důvodem této hysterie?

Zdroj:https://www.lidovky.cz/decka-nereste-svobodu-slova-vzkazuje-googlu-rusko-fw9-/media.aspx?c=A130517_212931_ln-media_vs

Komentáře

Nahoru