Dnes vyšlo 2 článků

Výhody a nevýhody práce z domova – HomeOffice pro zaměstnance a zaměstnavatele

Výhody a nevýhody práce z domova – HomeOffice pro zaměstnance a zaměstnavatele

Vše má rub a líc. Co je pro někoho výhoda je pro druhého problém. Pojďme se podívat na práci t domova.

Podvodné nabídky na práci z domova

Když toto sousloví zadáte do vyhledávače vyjedou vám na předních místech servery, které se liší pouze grafikou, jinak text je až na pár detailů totožný.

První co vás má upoutat je velice výhodná nabídka, jenže když čtete dál, zejména podmínky tak zjistíte, že máte poslat peníze nebo zavolat na telefonní číslo pro další instrukce. Když na číslo zavoláte a po měsíce vám přijde faktura od telefonního operátora, nestačíte se divit částce kolik jste protelefonovali – v tom je právě ten vtip, že voláním na drahé telefonní číslo potenciální podvodný zaměstnavatel vydělá peníze, protože voláte na telefonní číslo z inzerátu je se zvýšenou tarifikací předvolba 900  …. Existuje i varianta inzerátů s normálním číslem, ale po jeho zavolání na něj se buď přepojí automaticky nebo operátorka vám nadiktuje číslo „dražší“.

Logická úvaha proč zaměstnavateli posílat peníze přímo na bankovní účet nebo složitěji přes telefon, aby vám zaslal startovací balíček s instrukcemi ? Ty vám může poslat emailem.

Velké nadnárodní firmy se často do médií chlubí, že dovolují zaměstnancům pracovat z domova, ale většinou jen kolegům z vyššího managementu, protože ten si to už dokáže prosadit než brigádnice na výpomoc při dovolených.

Technické možnosti práce z domova ve 21. století

Dnes je 21. století tak spoustu prací se dělá na počítači a je jedno kde počítač je, jestli v kanceláři ve firmě, nebo u vás v posteli, pokud se lze dostat na firemní server přes internet.

Pokud někdo dělá na karuselovém soustruhu obrobky o 1 metru v průměru, tak asi moc z domova pracovat nemůže. jedině snad za předpokladu, že se jedná o CNC soustruh, který je plně samostatný a jsou kolem něj, jeřáby manipulátory, dopravníky, které sami vloží materiál a po opracování vyjmou a dotyčný zaměstnanec bude tyto výrobní stroje z domova programovat a v práci fyzicky bude kolega  s nižším vzděláním, který v případě problému, stiskne červené hřibovité  tlačítko na žlutém podkladě s nápisem STOP.

Ochrana dat v počítači zaměstnance

Když zaměstnanec pracuje doma na svém počítači s firemními daty, které jsou nějak důležité, například osobní a obchodní údaje firemních zákazníků a dodavatelů, práce na projektech chráněných nějakými patenty, vyžaduje to zabezpečenou komunikaci mezi počítačem zaměstnance a firemním serverem. Rizika „úniku dat“ jsou již na samotném počítači, když si k němu sedne pubertální syn, který se v PC vyzná víc než rodič a obejít přihlašovací heslo ve Windows je pro něj prkotina. Může tatínkovi nebo mamince do počítače nainstalovat nějakou aplikaci, která mu bude rodičovi soubory přeposílat na jeho mail, může nainstalovat něakou aplikaci na zachytávání hesel a pak se dostat na firemní server a zkopírovat data

Druhý článek řetězu je nezabezpečená WiFi síť od počítače k Wi-Fi routeru a pak mezi jednotlivými WiFi AP v síti providera. Dnes je nejpoužívajěší WPA2 s 256 bitovým klíčem.

Rodič si musí data pravidelně zálohovat, kdyby se mu s PC něco stalo. Zálohy opět musí zabezpečit, aby synáček nevzal DVD do školy a nechlubil se na čem tatínek pracuje.

Rovněž práce na PC doma vyžaduje, trochu větší znalosti ohledně práce s PC, když firemní IT specialista nestojí za zadkem.

Pokud potomci nejsou moc PC znalý nebo často stahují z různých nelegálních zdrojů můžou tátovi počítač zavirovat a opět je riziko nějakého úniku dat nebo jejich ztráty.

Předsudky zaměstnavatelů

U mnohých zaměstnavatelů stále je zakořeněna „stará doba“, že se pracuje v budově zaměstnavatele a že šéf neustále prochází a kouká zda se maká a nekecá na záchodě u cigára  nebo v kuchyňce u kafe, Jenže doba pokročila, každý dnes má více možností trávení volného času a bohužel to někdy zasahuje do pracovního života, např. odpovídání na sociálních sítích.

Psychologové říkají, že 15 minutový oddych naopak pracovní výkonost zvyšuje, když si zaměstnanec zahraje hru nebo si pročte vtipy na internetu. Bohužel legislativa tomu není moc nakloněná novým poznatkům a dává zaměstnavateli možnost za přečtení vtipu na internetu na firemním počítači zaměstnance vyhodit.

Když budete pracovat z domova na svém počítači, tak vás zaměstnavatel nebude moc koukat přes rameno. Do domácího počítače vám sledovací software nainstalovat nesmí (do firemního může když vás o tom informuje). Mnohým lidem vadí, když mají pocit že jsou „dozorem“ v base, znervózňuje je to a pak mají menší pracovní výkonnost.

Výhody a nevýhody práce z domova a na pracovišti zaměstnavatele

Některé lidi zase motivuje k práci kolektiv, když vidí, že všichni makají tak makají taky, aby nebyli pomlouváni, že nic nedělají, bohužel když je kolektiv více kecavý, tak kdo nechce být za outsidera, tak nefachá a kecá u kafe taky.

Práce z domova je vhodná např. pro rodiče s dětmi, když nemají hlídání nebo pro zdravotně hendikepované, třeba na vozíku, aby se nemuseli složitě dopravovat někam nebo když to má zaměstnanec do práce daleko a 2 hodiny v dopravním prostředku je ztráta času, který šlo využít efektivněji.

Naopak musí mát zaměstnanec pracující doma větší sebekázeň pracovat a ne číst jenom vtipy na netu, umět si zorganizovat čas mezi pracovním životem a soukromým.

Rovněž se doporučuje mít doma na práci nějaký pracovní kout a ne kuchyňský stůl, kde se musí 3x denně kvůli jídlu všechna práce uklidit, aby bylo kam dát talíře se snídaní, obědem a večeří.

 Srovnávací tabulka výhod a nevýhod homeoffice

Zaměstnanec Zaměstnavatel
Výhoda Nevýhoda Výhoda Nevýhoda
Absence ztráty času z dojíždění Nutnost vyšší sebekázeň a „přinutit“ se pracovat, a umění organizace času Úspora nákladů na kancelářské a výrobní prostory, např. na osvětlení a vytápění Zabezpečení firemní IT sítě (zaměstnanci se můžou připojovat z problémových počítačů, nutnost šifrovaného přenosu dat)
Lepší skloubení práce a rodinného života Absence fyzického sociálního kontaktu s kolegy Možnost  použití jako zaměstnacký benefit  pro motivaci zaměstnanců Legislativa to neřeší
Zejména pro tělesně hendikepované, že se nemusí složitě přepravovat do firmy nebo to duševně či asociální jedince že nejsou v kolektivu, rodiče s dětmi nemající hlídání Nevhodné pro konzervativní jedince co jsou zvyklý v 5:45 píchnout příchod a v 6:00 stát u stroje a nemající v lásce moderní informační a komunikační technologie, zejména mobilní telefon, internet a obsluhu počítačových programů Nemožná fyzická kontrola zaměstnance na pracovišti (zaměstnavatel nesmí vstupovat do bytu zaměstnance o své vůli – domovní svoboda), kontrola a evidence pracovní doby
  Po zadání práce z domova do internetových vyhledávačů se na prvních místech zobrazují „podvodné nabídky“ Nedůvěra a předsudky ze strany zaměstnavatelů k pracovní morálce zaměstnance, když jím nebude koukat přes rameno
  Vyšší zodpovědnost za počítač, chránit jej před krádeží, kvůli firemním datům uložených na pevném disku
  Někteří zaměstnavatelé nechtí přispívat zaměstnanci na elektriku a internetové připojení
  Někdy nutná  reorganizace nábytku v bytě pro vznik pracovního koutu s možností zavření se pro klid na práci.

Do komentářů pište další náměty na problémy, které mohou s prací domova vzniknout.

Prosím jen komentáře, co napíše dospělý člověk duševně na úrovni a ne chovanec zdravotnicko-sociálního psychiatrického zařízení !

Komentáře

 • Jan Peterka

  Proč píšeš, že zaměstnavatel ušetří náklady za elektřinu, apod. . když jako nevýhodu uvádíš, že zaměstnavatel nechce proplcáet elektřinu atd. . Rozhodni se. Taky navíc lidé jsou rádi, že doma nemusí topit v zimě, ve firmě je třeba klimatizace, pokecají, atd. . Práci z domova lidé chce jen pokud není jiná možnost nebo jsou divní. Každý normální člověk, který může chce být v kolektivu. Pro nenormální lidi (jako jsi ty) homeoffice nepřipadá v úvahu protože by to nezvládli. Vem si ty stránky, co jsi dělal pro nedrog. To ti zdala jen proto, protože tě ty témata bavily. To byla úplně zbytečná práce vycucaná z prstů. Navíc peníze na tebe dostával, tak proč by ti dal homeoffice, co by s tebou někde dělal.

  • Četl, jsem že by pracovní smlouva o práci z domova měla tuto problematiku řešit, že by měl na elektriku či internetové připojení zaměstnavatel přispívat, pokud dotyčný zaměstnanec si musel třeba zvýšit rychlost internetu když potřebuje na firemní server posílat nebo stahovat větší soubory.

   • janik

    Nepochopil si jeho narážku. Jde m o to, proč na jednu stranu píšeš, že zaměstnavatel ušetří, když pak píšeš, že něco nechce proplácet.

   • Protože je výhodnější zaměstnanci na práci domů dát nějakou tu stovku na internet, než platit tisíce za nájem na kanceláře

 • matplotlib

  ve svých článcích není objektivní. jeho články nejsou oznamovací ale spíš jen dávají rady nebo návody. děs běs.

 • Jakub Kluvánek

  Homeoffice je peklo pro obě strany. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že doma nikdy nic neudělám. Nebo když už, tak maximálně polovinu toho co bych stihnul v kanceláři. Pokud má zaměstnanec aspoň trochu svědomí, tak mu tohle bude vadit. Pro mě z pohledu zaměstnavatele je homeoffice nepřijatelná věc (i když jsme tam většinou programátoři). Dřív jsme ho normálně provozovali, ale vyskytlo se několik problému ohledně bezpečnosti. Veškeré přístupy na firemní servery,… se omezily jen z kanceláře a pro případy nouze má pár lidí možnost se připojit přes VPN.

 • ms

  Kolesa, kde máte odvahu psát o něčem, o čem ani netušíte?! Vždyť jste vlastně v životě nepracoval!
  Stejně tak máte tu drzost někomu vykládat, jak se má správně učit(sic!) a přitom sám nic neumíte a neznáte!
  Připomenu:
  Rezistor o elektrickém odporu 50 Ω je zapojen do série s cívkou o indukčnosti 100 mH (odpor vinutí je zanedbatelný) a kondenzátorem o kapacitě 1,0 μF. Obvod je připojen ke zdroji proměnné frekvence při amplitudě napětí 12 V. Určete:
  a) amplitudu proudu v obvodu při frekvenci zdroje 50 Hz,
  b) určete fázové posunutí mezi napětím a proudem při frekvenci zdroje 50 Hz,
  c) frekvenci zdroje, při které je obvod v rezonanci,
  d) amplitudu proudu ve stavu rezonance,
  e) určete fázové posunutí mezi napětím a proudem při rezonanční frekvenci.
  A jakpak se došlo k druhé odmocnině ze dvou ve vztahu efektivní a maximální hodnoty harmonického průběhu?!

  • janik

   Toto odpověděl na ask.fm:
   Zvládl by si vypočítat ten příklady na RLC, co ti někdo dal do komentářů „Ptejte se Michala Kolesy“?
   S tabulkami se vztahy a metodou pokus omyl bych se k výsledku nějak dostal

   • ms

    „…S tabulkami se vztahy a metodou pokus omyl bych se k výsledku nějak dostal…“ To je opravdu „pěkné“! Tohle je tak z druháku a ne tou jeho „metodou“! Naprosto nechápu, jak může mít výuční list, když neumí naprosté základy! Pravděpodobně se ho už chtěli zbavit, tak mu to holt „dali“, podobně asi i ta maturita.
    Podle mého má jak výuční list, tak maturitní vysvědčení naprosto neoprávněně a obé by mu mělo být odebráno.

   • janik

    Tak, tak. Mě osobně nejvíce vadí, že nemá ani představu, jak postupovat. Hrůza. Kdesi to i sám psal, že mu jej dali, aby tam už nebyl.

   • Ono se během závěreček také přihlíží k prospěchu během studia.

    Když jsem byl během studia aktivní a při věci a navíc se o mě vědělo, že jsem ve velkém stresu a že pří stresu „nefunguji“ na tak museli logicky trochu přimhouřit oko.

    Netvrdím, že je to přesně můj případ.

    Navíc známka je ošemetná. Lepší je slovní hodnocení.

Nahoru