Výhodnost založení společnosti s ručením omezeným spojená s aktuálním snižováním nákladů nutných k založení

V současné době představuje založení společnosti s ručením omezeným nákladnou záležitost, zejména pro začínajícího podnikatele. Aktuálně se náklady šplhají k částce 11 300 korun. Nicméně Sněmovna schválila novelu o soudních poplatcích, čímž by se měly poplatky z aktuálních 11 300 korun snížit na pouhých 2 700 korun. Změnu právního předpisu ještě musí schválit Senát.

Schválením novely by se zrušil soudní poplatek za první zápis do obchodního rejstříku. A byznysmeni by měli opět otevřenější cestu k založení společnosti s ručením omezeným. U tohoto druhu obchodní společnosti byla už v minulosti zrušená povinnost složit základní kapitál ve výši 200 000 korun, přičemž stačí složit základní kapitál ve výši symbolické 1 koruny.

computer-1185567_1280

Založit si společnost bude jednodušší.

Pravděpodobně vám bude vrtat hlavou, proč se snižují náklady nutné k založení společnosti, které jinak putují do státního rozpočtu. Snížení poplatků patří mezi podmínky Evropské komise. Ve zkratce řečeno, pokud chtějí členské státy Evropské unie čerpat peníze ze statutárních a investičních fondů, musí splnit podmínky Evropské komise.

Založení společnosti bude jednodušší a levnější

Založení společnosti s ručením omezeným bude po novelizaci zákona mnohem jednodušší a levnější, přičemž Evropská komise se snaží touto cestou rozvíjet podnikatelský segment. Stát poklesem poplatků přijde o asi 23 až 35 milionů korun, ale na druhou stranu dá příležitost více podnikatelům založit si společnost.

Částka 11 300 korun, na kterou momentálně vyjde založení společnosti, trojnásobně převyšuje částku požadovanou Evropskou komisí.

Kolik a za co platíte při založení společnosti?

  • Sepsání zakladatelské listiny či smlouvy u notáře: 4 000 korun
  • Soudní poplatek za první zápis do obchodního rejstříku: 6 000 korun
  • Správní poplatek za ohlášení živnosti: 1 000 korun
  • Poplatek za zápis, který provádí notář: 300 korun

„Když se sníží poplatky spojené se založením společnosti s ručením omezeným, dojde také k poklesu cen za takzvané ready-made společnosti,“ dodal mluvčí společnosti Prague Business Office.

Ministerstvo do novely zakomponovalo zpoplatnění žalob o náhradu škody (ve výši 2 000 korun), které lidé podávají na stát kvůli nezákonnému rozhodnutí a nesprávnému úřednímu postupu. Důvodem bylo, že neustále se zvyšuje počet žalob tohoto charakteru, čímž je stát šikanovaný. Ale vláda tento bod neschválila.

Komentáře

Nahoru