Dnes vyšlo 15 článků

Vydělává na fotkách jiných lidí a podle všeho je to legální

Newyorský umělec Richard Prince rozpoutal vášnivou debatu o tom, zda je umění, které dělá, etické. Prodává totiž obrazy, na kterých jsou fotky z Instagramu jiných lidí.

Výstava, která se poprvé objevila v Gagosian Gallery v New Yorku už loni, nese název „New Portraits“ a zobrazuje fotky, které rozhodně nepořídil sám umělec Richard Prince. On jen vyhledal fotky na Instagramu, udělal jejich screenshot a vytiskl je na velké plátno. Každou z nich teď prodává za zhruba 100 000 dolarů.

richard_prince

Newyorská výstava

Ozvala se @doedeere, která zjistila, že je její portrét z Instagramu v newyorské galerii.

„Ano, můj portrét je v současné době vystavený ve Frieze Gallery v New Yorku. Ano, je to jen screenshot (ne malba). Ne, nedala jsem k tomu žádné svolení, a ano, kontroverzní umělec Richard Prince ho přesto zveřejnil. Během VIP preview už byl prodán (bylo mi řečeno, že za 90 000 dolarů). Ne, nepůjdu po něm. A ne, nemám ani tušení, u koho obraz skončil.“

doedeere

Fotka DeoDeere

Rozhodně to není poprvé, co si Princ zahrává s autorskými právy. Spíše naopak. V uměleckém světě je notoricky známý tím, že krade práce jiných lidí, trošku si je pozmění a pak je prodává.

Takže porušuje zákon?

Ne. Kdyby prodával jasné repliky, bylo by to porušení práv. Jenže on je vždy trochu pozmění. Ke každé fotce přidá drobnou změnu (svůj komentář) a tím si zajistí, že je v bezpečí před zákonem. Je to podobné jako když jeden autor ve své knize cituje druhého autora. Nemusí ho žádat o povolení, protože jeho text používá jen jako zdroj, ale neopsal jeho dílo. Podle právních předpisů USA je to úplně v pořádku.

richard_prince2

U každé fotky je dole Richardův komentář

Není jediný, kdo kopíruje

Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že Prince vlastně nedělá nic tak hrozného. Vždyť internet je plný obsahu, který je jen převzatý odjinud a trochu pozměněný. Nikdo se nikoho neptá, jestli může.

Například jedna z fotek, které Prince do své výstavy zahrnul, původně pochází od umělce Donalda Grahama. Jenže Prince ji vzal z jiného instagramového účtu @rastajay92, který ji zase získal od @indigoochild. Nutno podotknout, že Prince ji jako jediný aspoň trochu poupravil, takže vlastně jako jediný neporušil zákony.

prince

Další Richardovo dílo, které pozměnil

Jestli ho někdo dá k soudu, není jisté. V současné době má fanoušky i nepřátele, každopádně dříve se mu to už stalo… A soud vyhrál.

Fotky: Paddy Johnson

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru