Dnes vyšlo 15 článků

Vybíráte povinné ručení? Spoléhat pouze na nejnižší cenu se nevyplácí!

Vybíráte povinné ručení? Spoléhat pouze na nejnižší cenu se nevyplácí!

Jednou z povinností každého řidiče auta je sjednání povinného ručení – celým názvem pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Zákon řidičům tuto povinnost dává z toho důvodu, aby při dopravních nehodách byly způsobené škody finančně pokryté. 

Viníci dopravní nehody, kteří si řádně platí povinné ručení, se nemusí obávat toho, že by škody museli vyplácet z vlastní kapsy – za těchto okolností vstupuje na scénu pojišťovna. Abyste se však na povinné ručení mohli skutečně spolehnout, je třeba ho vybírat i na základě jiných kritérií, než je nízká cena. Na co dávat pozor?

Nastavte si optimální limity

Hlavním parametrem, kterému je při výběru povinného ručení třeba věnovat pozornost, jsou limity pojistného plnění. Jedná se o maximální částku, kterou pojišťovna v případě vámi zaviněné nehody vyplatí poškozené osobě.

Minimální limity jsou stanovené zákonem a činí 35 milionů jak v případě majetkových škod, tak i újmy na zdraví. Znamená to tedy, že pojišťovna s vámi nemůže uzavřít pojistku, jejíž krytí by bylo nižší.

I když se zdá minimální suma jako relativně vysoká, ne vždy vystačí – například pokud se k nehodě připlete kamion plný hodnotného zboží. A když zvolený limit škody nepokryje, musíte jako viník rozdíl doplatit, čemuž byste se měli snažit za každou cenu vyhnout. Proto se vyplatí si maximální limity povinného ručení nastavit o něco výše, ideálně alespoň na 50 milionů v případě škod na zdraví i majetku. 

Můžete ale zvolit i větší částku – například Kooperativa nabízí povinné ručení s limity až 200 milionů korun. Konkrétně svým stávajícím i potenciálním klientům nabízí pět různých variant pojištění, takže si vybere opravdu každý. Dvě z nich navíc zahrnují i garanci ceny na tři roky, takže se nemusíte obávat zvýšení pojistného v důsledku inflace či jiných okolností, které by na trhu mohly vzniknout a ceny obecně navýšit.

S vyššími limity a širším spektem služeb obvykle přichází i vyšší cena pojištění, nicméně když si to porovnáte s tím, že byste kvůli jedné nehodě měli platit několik milionů, tak se vám pojistka stejně vyplatí.

Věnujte pozornost výlukám

S každým pojištěním přichází určitá smlouva a s každou smlouvou také výluky. V rámci povinného ručení se jedná o situace, kdy pojišťovně odpadá povinnost za vás způsobené škody uhradit

Většinu z nich určuje zákon č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Patří sem hlavně jízda pod vlivem omamných látek, bez řidičského oprávnění nebo s vozidlem, jehož technický stav neodpovídá požadavkům bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích. 

Kromě zákonných výluk však pojišťovna může do smlouvy přidat i vlastní podmínky, za kterých může odmítnout vyplatit pojistné plnění. Proto je nutné smlouvu před podpisem pečlivě pročíst a na jakékoliv nejasnosti se aktivně ptát.

Zjistěte pokrytí asistenčních služeb

Nikdy nevíte, kdy se vám bude na cestách hodit pomocná ruka, a z toho důvodu se vyplatí mít k dispozici také komplexní asistenční služby. Placení pojistného se tak jako tak nevyhnete, tak proč díky němu nezískat větší pocit jistoty?

Obzvlášť se hodí mít někoho na lince v případě, že k nehodě nebo poruše auta dojde na zahraniční dovolené – stres a komunikace v cizím jazyce přece jen nejdou příliš dohromady. 

Asistenční služba ale přijde vhod i v tuzemsku. Když selže něco pod kapotou, pojišťovna vám může poslat odtahovou službu a zajistit odvoz auta do nejbližšího servisu. Odtah za vás v takových situacích obvykle i zaplatí, a vy tak získáte pár tisíc k dobru. U nás vás odtah vyjde „jen“ na pár tisíc, ale při dovozu ze zahraničí cena může vyšplhat na 35 až 40 tisíc korun.

Až se tedy budete dívat na nabídky povinného ručení, zkuste na to jít naopak – nejprve si zjistěte parametry produktů a až poté je srovnejte na základě ceny. O dostupných nabídkách tak budete mít mnohem komplexnější přehled, takže snadněji vyberete produkt odpovídající vašim potřebám.

Zdroj, foto: unsplash.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru