Dnes vyšlo 15 článků

Vybavte si kancelář ergonomicky

Komfortní pracovní prostor vám pomůže cítit se v práci co nejlépe. Ergonomický nábytek a další pomůcky vám navíc pomohou vyhnout se různým zdravotním problémům.

Pokud sedíte denně hodiny v kanceláři, jste odsouzeni k bolestem krku a zad, zápěstí a prstů. Správný ergonomický nábytek a dobré držení těla vám ale pomůže tyto příznaky minimalizovat. Pojďme se tedy podívat na základní tipy, které byste měli dodržovat.

Klíčové objekty

Klíčové objekty (například telefon, sešívačku nebo tištěné materiály) uchovávejte v takové vzdálenosti, abyste na ně pohodlně dosáhli. Když se budete muset ze židle neustále natahovat, nebude vám to moc příjemné.

Myš

Myš umístěte vedle klávesnice tak, abyste na ni pohodlně dosáhli. Když s ní budete pracovat, udržujte ruku v pohodlné pozici, aby se vám nezaškrcovaly nervy v zápěstí. Zápěstí dopřávejte pravidelný odpočinek a při psaní ho držte tak, aby nebylo ohnuté nahoru.

Židle

Kancelářská židle by měla mít takovou výšku, abyste se nohama pohodlně dotýkali podlahy a vaše kolena byla asi v úrovni boků. Pokud na židli nejsou bederní opěrky, umístěte si do spodní části zad aspoň polštář.

kancelarska_zidle

Opěrka na nohy

Pokud máte moc vysokou židli a nohama nedosáhnete na podlahu, zvažte použití opěrky na nohy. K dispozici jich jsou různé druhy, některé jsou dokonce pohyblivé, takže vám umožňují nohy pěkně procvičit.

Sluchátka

Pokud často telefonujete a zároveň píšete na počítači, používejte sluchátka s mikrofonem nebo handsfree. Je to lepší než když budete muset neustále hlavou přidržovat mobil na rameně.

Držení těla

Posaďte se rovně, aby byla vaše stehna vodorovně s koleny. Předloktí udržujte mírně nakloněné.

Rozměry stolu

Obecně platí, že kancelářský stůl by měl mít rozměry minimálně 48 cm x 76 cm, jeho výška by měla být zhruba 86 cm, ale záleží to na výšce. Pod něj se vám totiž musí pohodlně vejít nohy. Nepoužívejte prostor pod stolem pro skladování toho, co se vám už nikam nevejde.

kancelarsky_stul

Monitor

Monitor umístěte na stůl přímo před vás asi na délku paže (46 – 71 cm). Horní část obrazovky by měla být mírně pod úrovní očí. Pokud se vám v něm odráží zářivkové osvětlení nebo sluneční světlo, pořiďte si žaluzie a zhasněte. Nebo umístěte monitor tak, aby na něj žádný zdroj světla přímo nedopadal.

Když se budete výše uvedenými tipy řídit, vaše zdraví vám poděkuje.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru