Vše o doménách – 1. část

Vše o doménách – 1. část

V tomto seriálu si probereme, co to je doména, probereme jednotlivé druhy koncovek domén. V dalších dílech se pak zaměříme na to, jak domény vybírat, kolik stojí a kde je registrovat. Tento článek vznikl za spolupráce společností Český hosting a Subreg.

Co to je vlastně doména?

Doména neboli doménové jméno je laicky řečeno adresa, na které sídlí vaše webové stránky. Jedná se o jedinečný název, který se používá pro identifikaci internetových stránek. Prostě místečko, na kterém lidé pohybující se na internetu najdou váš web (pokud je tam umístíte, můžete však mít doménu a na ní nemít žádný web, žádný obsah či text).

Každá doména je unikátní. To znamená, že nemůže existovat další doména, která by byla úplně stejná. Docházelo by totiž k duplicitě a počítač by nevěděl, jakou prezentaci zrovna myslíte. Domény vznikly kvůli lepšímu zapamatování adresy, protože se v počátcích Internetu do prohlížeče zadávala pouze čísla. Pokud vám však tyto základní informace nestačí, čtěte dále.

Doména jako číslo

Každý počítač v internetu má přidělenou jednoznačnou adresu, tzv. IP adresu. Tento fakt vychází z protokolu TCP/IP, kterým se počítače mezi sebou dorozumívají. IP adresu tvoří čtyři čísla oddělená tečkami, např. 76.75.76.3 (IP adresa Seznamu).

Uznejte sami, že to není zrovna čitelný a zapamatovatelný tvar.

Aby se zlepšila čitelnost (a hlavně zapamatovatelnost) doménových adres a orientace lidí v síti, byla zavedena přijatelnější forma tzv. doménová jména. Tvar www.objevit.cz člověku řekne rozhodně více než nějaká změť čísel.

Jak zjistit IP adresu nějaké domény?

Postup je jednoduchý. Klikněte na tlačítko Start / Windows (leva ikonka úplně vlevo), rozklikněte příkazovou řádku a vepište do ní: ping název domény.

Widle

Ping

V našem případě by to tedy vypadalo:

ping seznam.cz

Vyskočí vám nějaké číslo a to poté zadáte do prohlížeče. Jak jednoduché, že?

Generická doména, doména prvního řádu, doména 2. úrovně a jiné domény

Doménové jméno sestává z několika částí (řádů) oddělených tečkami. Části jsou seřazeny od nejkonkrétnější po nejobecnější. Obecně se dá říci, že každá doména 3 úrovně (řády).

Příklad: www.objevit.cz

  1. cz tzv. generická doména – neboli doména 1. řádu, označované také jako TLD = Top Level Domain, doména nejvyšší úrovně / řádu, laicky řečeno se jedná o koncovku domény, různých koncovek existuje nepřeberné množství (více níže v článku), koncovku domény si můžete zvolit už při registraci, více o registracích domén si povíme taktéž později
  2. objevit – doména 2. Řádu, opět i tuto část si můžete sami zvolit, právě vymýšlení domény druhého řádu je ta nejsložitější část
  3. www – doména 3. řádu
  4. součástí adresy bývá i cesta k souboru psaná za lomítkem (v tomto případě tam žádná další cesta není, ale mohlo by to vypadat třeba jako www.objevit.cz/clanky)

Jaké jsou koncovky domén? Co to jsou generické domény? Jak vypadají národní domény?

Jak jsme si již řekli, domény 1. řádu se mohou lišit. Respektive každá doména 1. řádu může mít jinou koncovku. Dle typu koncovky se dělí domény 1. řádu na tři různé podskupiny:

  • (nad)národní domény
  • generické domény
  • infrastrukturní domény

První skupina – národní domény 1. řádu

Národní domény  (označované jako country-code TLD nebo též jako ccTLD) sdružují domény jednoho státu. Jejich název je dvoupísmenný, až na výjimky odpovídající kódu země dle ISO 3166-1, např. doména s koncovkou .cz se používá pro domény spadající pod Českou republiku. Z toho se dá tedy usoudit, že když doména bude mít koncovku .cz, tak se dá předpokládat, že na ní nejspíše poběží i obsah v českém jazyce (není to však pravidlem). U některých národních domén je pak nutné splnit i některé další podmínky. Například doménu s koncovkou .sk může vlastnit pouze majitel sídlící na územé Slovenské republiky.

Rádi bychom také poděkovali Honzovi Horákovi ze Subreg.cz, který nás upozornil na nepřesnosti a chybky v článku. Děkujeme.

V tabulce je uvedena také jedna výjimka a tou je doména s koncovkou .tv, jedná se o národní doménu patříci státu Tuval. Ten ji však raději v roce 1995 prodal. Další takovou zajímavostí je, že doménu patříci Tongu, si můžete zaregistrovat až na 100 dopředu.

Koncovky národních domén Země ke které se koncovka vztahuje Poznámky
.ac Ascension
.ad Andorra
.ae Spojené arabské emiráty
.af Afghánistán
.ag Antigua a Barbuda
.ai Anguilla
.al Albánie
.am Arménie
.an Nizozemské Antily
.ao Angola
.aq Antarktida Vše od 60° jižní délky.
.ar Argentina
.as Americká Samoa
.at Rakousko
.au Austrálie Včetně území ostrovů Ashmorových a Cartierova.
.aw Aruba
.ax Alandy
.az Ázerbájdžán
.ba Bosna a Hercegovina
.bb Barbados
.bd Bangladéš
.be Belgie
.bf Burkina Faso
.bg Bulharsko
.bh Bahrajn
.bi Burundi
.bj Benin
.bm Bermudy
.bn Brunej
.bo Bolívie
.br Brazílie
.bs Bahamy
.bt Bhútán
.bv Bouvetův ostrov Doména spadající pod Norid (spravce .no), který spravuje taktéž doménu .sj. Dnes se tato doména nepoužívá. Respektive tato doména se nikdy nepoužila, v současné chvíli je pouze zarezervována pro potencionální využití v budoucnu.
.bw Botswana
.by Bělorusko
.bz Belize
.ca Kanada
.cc Kokosové ostrovy Doménové jméno je možné registrovat na 1 – 10 let, prodloužit také na 1 – 9 let.Doménové jméno může obsahovat minimálně 3 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou.
.cd Demokratická republika Kongo Dříve Zair.
.cf Středoafrická republika
.cg Kongo
.ch Švýcarsko
.ci Pobřeží slonoviny Côte d’Ivoire
.ck Cookovy ostrovy
.cl Chile
.cm Kamerun
.cn Čínská lidová republika
.co Kolumbie Doména .co je národní doména nejvyššího řádu Kolumbie, byla uvedena v roce 1991.  Doménové jméno je možné registrovat na 1 – 5 let, prodloužit doménu lze na 1 – 5 let.Doménové jméno může obsahovat minimálně 3 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou.
.cr Kostarika
.cs Srbsko a Černá Hora Doména bývalého Československa, nyní nepoužívaná. Následně byla po rozpadu zrušena. Pouze se plánovalo, že by mohla tato doména patřit státu Srbsko a Černá Hora, ale tyto dva státy se rozpadly dříve, než se vůbec dořešily všechny formality ohledně domén. Černá Hora využívá nyní doménu .me a Srbsko doménu .rs.
.cu Kuba
.cv Kapverdy
.cx Vánoční ostrov
.cy Kypr
.cz Česká republika
.de Německo
.dj Džibutsko
.dk Dánsko
.dm Dominika
.do Dominikánská republika
.dz Alžírsko
.ec Ekvádor
.ee Estonsko
.eg Egypt
.eh Západní Sahara
.er Eritrea
.es Španělsko
.et Etiopie
.eu Evropská unie Každá společnost nebo organizace se sídlem v Evropské unii a každá fyzická osoba žijící na území Unie je způsobilá k registraci doménového jména .eu. Doménu je možné registrovat na 1 – 10 let. Pravidla pro registraci domén naleznete na stránce https://www.eurid.eu/cs/domenova-jmena-e
.fi Finsko
.fj Fidži
.fk Falklandy
.fm Mikronésie
.fo Faerské ostrovy
.fr Francie
.ga Gabun
.gb Velká Británie Doménu .gb má rezervovanou Velká Británie, protože využívá odjakživa doménu .uk, doména .gb se nedá registrovat.
.gd Grenada
.ge Gruzie
.gf Francouzská Guyana
.gg Guernsey
.gh Ghana
.gi Gibraltar
.gl Grónsko
.gm Gambie
.gn Guinea
.gp Guadeloupe
.gq Rovníková Guinea
.gr Řecko
.gs Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy
.gt Guatemala
.gu Guam
.gw Guinea-Bissau
.gy Guyana
.hk Hongkong
.hm Heardův ostrov a MacDonaldovy ostrovy
.hn Honduras
.hr Chorvatsko
.ht Haiti
.hu Maďarsko
.id Indonésie
.ie Irsko
.il Izrael
.im Ostrov Man
.in Indie Doménu je možné registrovat na 1 – 10 let, prodloužit lze tuto doménu na 1 – 9 let. Doménové jméno může obsahovat minimálně 3 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou.
.io Britské území v Indickém oceánu
.iq Irák
.ir Írán
.is Island
.it Itálie
.je Jersey
.jm Jamajka
.jo Jordánsko
.jp Japonsko
.ke Keňa
.kg Kyrgyzstán
.kh Kambodža
.ki Kiribati
.km Komory
.kn Svatý Kryštof a Nevis
.kp Severní Korea
.kr Jižní Korea
.kw Kuvajt
.ky Kajmanské ostrovy
.kz Kazachstán
.la Laos
.lb Libanon
.lc Svatá Lucie
.li Lichtenštejnsko
.lk Šrí Lanka
.lr Libérie
.ls Lesotho
.lt Litva
.lu Lucembursko
.lv Lotyšsko
.ly Libye
.ma Maroko
.mc Monako
.md Moldavsko
.me Černá Hora
.mg Madagaskar
.mh Marshallovy ostrovy
.mk Republika Makedonie
.ml Mali
.mm Myanmar
.mn Mongolsko
.mo Macao
.mp Severní Mariany
.mq Martinik
.mr Mauritánie
.ms Montserrat
.mt Malta
.mu Mauricius
.mv Maledivy
.mw Malawi
.mx Mexiko
.my Malajsie
.mz Mosambik
.na Namibie
.nc Nová Kaledonie
.ne Niger
.nf Norfolk
.ng Nigérie
.ni Nikaragua
.nl Nizozemsko
.no Norsko
.np Nepál
.nr Nauru
.nu Niue
.nz Nový Zéland
.om Omán
.pa Panama
.pe Peru
.pf Francouzská Polynésie Včetně Clippertonova ostrova.
.pg Papua-Nová Guinea
.ph Filipíny
.pk Pákistán
.pl Polsko
.pm Saint Pierre a Miquelon
.pn Pitcairnovy ostrovy
.pr Portoriko
.ps Palestinská autonomie Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy.
.pt Portugalsko
.pw Palau
.py Paraguay
.qa Katar
.re Réunion
.ro Rumunsko
.rs Republika Srbská
.ru Rusko Dále se používá .рф a .su.
.rw Rwanda
.sa Saúdská Arábie
.sb Šalamounovy ostrovy
.sc Seychely
.sd Súdán
.se Švédsko
.sg Singapur
.sh Svatá Helena
.si Slovinsko
.sj Svalbard Včetně ostrova Jan Mayen; doména spadající pod Norid (spravce .no), který spravuje taktéž doménu .bv. Dnes se tato doména nepoužívá. Respektive tato doména se nikdy nepoužila, v současné chvíli je pouze zarezervována pro potencionální využití v budoucnu.
.sk Slovensko Doménové jméno lze registrovat pouze na 1 rok. Doménu může vlastnit občan Slovenska nebo právnická osoba, která je oprávněna podnikat na území Slovenské republiky. S procesem registrace je spojena povinnost každého žadatele o registraci domény písemně prokázat správci TLD .sk (SK-NIC) splnění předpokladů pro získání .sk domény.Aktuální pravidla registrací domén naleznete na stránce https://www.sk-nic.sk/kontakty/pravidla.18.8.2004.jsp
.sl Sierra Leone
.sm San Marino
.sn Senegal
.so Somálsko
.sr Surinam
.ss Jižní Súdán
.st Svatý Tomáš a Princův ostrov
.su někdější SSSR Stále používána koncovka národní domény.
.sv Salvador
.sy Sýrie
.sz Svazijsko
.tc Turks a Caicos
.td Čad
.tf Francouzská jižní a antarktická území
.tg Togo
.th Thajsko
.tj Tádžikistán
.tk Tokelau
.tl Východní Timor Náhrada za doménu .tp, která byla pozastavena v roce 2005.
.tm Turkmenistán
.tn Tunisko
.to Tonga Doménu je možné registrovat na 2 – 100 let, prodloužit na 1 – 100 let. Doménové jméno může obsahovat minimálně 3 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou.
.tp Východní Timor Doména byla pozastavena v roce 2005, místo ní se používá doména .tl.
.tr Turecko
.tt Trinidad a Tobago
.tv Tuvalu Doména .tv byla národní doména nejvyššího řádu pro Tuvalu. Stát ji, ale za několik milionů dolarů prodal. Byla uvedena v roce 1995. Doménové jméno je možné registrovat na 1 – 10 let, prodloužit ji lze na 1 rok až po celých 10 let. Doménové jméno může obsahovat minimálně 3 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou.Správcem domény .tv je Verisign na stránce www.verisign.com
.tw Tchaj-wan
.tz Tanzanie
.ua Ukrajina
.ug Uganda
.uk Spojené království
.um Menší odlehlé ostrovy USA TLD doména, která byla v dubnu roku 2008 zcela vyřazena z registru generických domén. Není ji tedy možné zaregistrovat. Doménu nicméně bylo možné zaregistrovat (listopad 2007), kdy registrační poplatek činil 1200 USD a za prodloužení domény se mělo platit 30 USD.Několika uživatelům se tedy mohlo podařit získat doménu s koncovkou .um a dodnes se spekuluje, zda ICANN odškodnil vlastníky .um domén poté, co oznámil zrušení této doménové koncovky.
.us USA Doména .us je národní doména nejvyššího řádu pro Spojené státy americké, která byla uvedena v roce 1985.Doménové jméno je možné registrovat na 1 – 10 let, prodloužit 1 – 9 let. Doménové jméno může obsahovat minimálně 3 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou.
Správcem domény .us je NeuStar, Inc na stránce www.nic.us/
.uy Uruguay
.uz Uzbekistán
.va Vatikán
.vc Svatý Vincenc a Grenadiny
.ve Venezuela
.vg Britské Panenské ostrovy
.vi Americké Panenské ostrovy
.vn Vietnam
.vu Vanuatu
.wf Wallis a Futuna
.ws Samoa Doménové jméno je možné registrovat na 1 – 10 let, prodloužit 1 – 10 let. Doménové jméno může obsahovat minimálně 4 a maximálně 63 znaků, může obsahovat znaky ‘a-z’ a číslice ‘0-9’, nesmí začínat nebo končit znakem ‘-‘ a také nesmí obsahovat dva znaky ‘-‘ za sebou
.ye Jemen
.yt Mayotte
.yu Jugoslávie Doména používaná před zavedením domény .cs v Srbsku a Černé Hoře.
.za Jihoafrická republika
.zm Zambie
.zr Zair
.zw Zimbabwe

Druhá skupina – generické domény prvního řádu

Generické TLD (generic TLD neboli také gTLD) sdružující obecné domény, které se používají pro například označení projektů neziskových organizací, domény s koncovkou .xxx jsou naopak vyhrazené pro erotický či pornografický obsah, koncovka .mobi je zase vyhrazená pro mobilní obsah, .com měla být vyhrazena pro komerční projekty (i když dneska se tento fakt moc nedodržuje) atd.. Narozdíl od národních domén, nejsou generické domény spjaty s žádným konkrétním státem. A hlavně – stejně jako národní domény si nemůže generické domény zaregistrovat kdokoliv. Je nutné splnit  (existují výjimky, například slovenskou doménu si může zaregistrovat pouze majitel mající sídlo na Slovensku). U generických domén je

Generické domény spravuje vždy pověřená organizace, kterou si volí ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, nezisková organizace, která má dohlížet na množství domén na internetu).

Koncovka generické domény Význam dané konvocky Poznámky k dané koncovce domény
.aero air-transport industry .aero koncovka je pouze pro různé společnosti letecké přepravy.
.asia Asie-Pacific region .asia je vyhrazena pro domény v regionu Asie a Pacifiku (zahrnuje také Austrálii).
.biz business Toto je otevřená TL doména; každá osoba či entita se může zaregistrovat.
.cat catalan .cat koncovka je pro internetové stránky v katalánštině nebo věnované katalánské kultuře.
.com commercial Toto je otevřená TL doména; každá osoba či entita si ji může zaregistrovat. Jedná se o nejrozšířenější koncovku domén na světě.
.coop cooperatives
.edu educational .edu koncovka je pouze pro střední školy a univerzity v USA.
.gov U.S. government .gov koncovka je pouze pro vládu Spojených států amerických a přidružené organizace.
.info information Toto je otevřená TL doména; každá osoba či entita si ji může zaregistrovat.
.int international organizations .int koncovka je vyhrazena pouze pro organizace v širším slova smyslu.
.jobs companies .jobs koncovka je vyhrazena pro zveřejňování pracovních nabídek konkrétních zavedených společností (nyní je zakázáno publikovat nabídky třetích stran, tj. neslouží pracovním agenturám).
.mil United States Military .mil koncovka je vyhrazena armádě Spojených států amerických.
.mobi mobile devices .mobi koncovka je pouze pro domény s mobilním obsahem odpovídajícím standardům.
.museum museums .museum koncovka je vyhrazena muzeím, jejich asociacím a jednotlivým profesionálům v oboru.
.name individuals, by name
.net network Toto je otevřená TL doména; každá osoba či entita si ji může zaregistrovat.
.org organization Toto je otevřená TL doména; každá osoba či entita si ji může zaregistrovat.
.pro professions .pro koncovka je vyhrazena pro specialisty (například doktory)
.tel Internet communication services
.travel travel and travel-agency related sites
.xxx adult entertainmen Domény s koncovkou .xxx jsou vyhrazené pro erotický a pornografický obsah.

Třetí skupina – infrastrukturní TLD

Tento typ domén se používá výhradně pro vnitřní potřeby internetové infrastruktury. Prakticky s touto skupinou jako běžný uživatel nepřijdete do styku, proto se o této skupině domén moc rozepisovat nebudeme. Ono taky není moc o čem :-). V současné době existuje jediná taková infrastrukturní TLD: arpa, používaná systémem DNS.

Komentáře

Nahoru