Vše, co potřebujete vědět o keyloggeru

Vše, co potřebujete vědět o keyloggeru

Keylogger je software, ale v horším případě může existovat i hardwarově, který zaznamenává jakoukoliv vámi stisknutou klávesu. Může tak zachytit vaše osobní zprávy, hesla, čísla kreditních karet a všechno ostatní, co napíšete. Hodně špatné je, že ho často záměrně nainstaluje někdo z vašich blízkých – starostliví rodiče, žárlivý manžel nebo zaměstnavatel. Právě pro podnikové špionáže jsou ideální hardwarové keyloggery.

Jak se může keylogger dostat do vašeho počítače

Většina keyloggerů se na obyčejné počítače dostane jako malware. Pokud je váš počítač ohrožen, malware může obsahovat keylogger. Není se čemu divit, že je to populární forma škodlivého softwaru. Umožňuje zločincům ukrást citlivá data.

Jak již bylo uvedeno výše, keylogger může být nainstalován i někým, kdo je vám hodně blízký. Najdou se starostliví rodiče, kteří ochranu berou až příliš vážně a jdou nad rámec běžné rodičovské kontroly. Mohou pak doslova do posledního písmenka vidět, co jejich děti dělají. Stejně tak se to může hodit žárlivému manželovi, který má obavy o své manželství. Nebo pochopitelně také manželce, i když ty často nebývají tak technicky zdatné. Není to zrovna dobrá věc, ale stává se to. I někteří zaměstnavatelé chtějí mít dokonalý přehled o tom, co se děje v jejich firmě. Je to vůbec legální? Těžko říci. Zákony se liší.

Hardwarové keyloggery

Některé keyloggery mohou být implementovány jako hardwarová zařízení. Typický stolní počítač má klávesnici připojenou pomocí USB kabelu. Někdo z vaší blízkosti ho však může snadno odpojit a připojit mezi počítač a konektor klávesnice speciální zařízení, které pak funguje jako keylogger. Tím, že je mezi počítačem a klávesnicí, může zachycovat signály (zmáčknuté klávesy), ukládat je a předat úhozy do počítače tak, aby si nikdo nevšiml ničeho neobvyklého. Bezpečnostní software na počítači tento keylogger není schopný detekovat, protože běží pouze na hardwaru. Pokud máte navíc počítač skrytý pod stolem, prakticky nemáte šanci si toho všimnout.

Osoba, která keylogger nainstalovala, se pak může o pár dní nebo týdnů později vrátit, aby si zařízení vzala. A vy už nikdy nic nepoznáte. Dokud se někdo například nedostane na vaše účty.

Ovšem, jestli jste teď vystrašení, nabízí se vám jednoduché řešení. Prostě vstaňte a podívejte se na zadní stranu PC skříně. Ujistěte se, že se mezi kabelem od klávesnice a bednou nenachází žádné podezřelé zařízení.

hardware-keylogger

Takhle nějak může hardwarový keylogger vypadat.

Jak keylogger funguje

Keyloggovací software běží skrytě v pozadí a dělá si poznámky o každém tlačítku, které stisknete. Zapisovat vaši činnost může různě. Může ji ukládat například ukládat v podobě sekvencí čísel. Vypadá to pak jako čísla kreditních karet. A přesně tato data pak nahraje na server, čímž umožní jejich zneužití.

Může být také kombinován s jinými typy softwaru pro monitorování počítače. Útočník tedy i může vidět, co kam zadáváte. Pokud zavítáte na webové stránky své banky, uvidí, že přesně tyhle informace chce.

Někdo by si rovněž mohl vytáhnout celou vaši historii a sledovat, co jste kdy hledali a psali, když jste byli online. No a právě při používání ze strany rodičů či zaměstnavatelů obsahuje keylogger i program vytvářející screenshoty obrazovky. Pak je totiž dokonale vidět, co jste dělali na obrazovce, když jste psali určitou věc.

keylogger-scrnshot1

Jednoduchý softwarový keylogger

Ujištění, že na svém počítači nemáte keylogger

Keyloggery jsou v podstatě jen typem malwaru. Můžete se jim vyhnout úplně stejným způsobem, jakým se bráníte proti jinému škodlivému softwaru. Dávejte pozor na to, co stahujete a co spouštíte, a používejte spolehlivý antivirový program. Neexistují žádné speciální tipy, jak se vyhnout keyloggeru. Prostě buďte opatrní a dodržujte základní principy počítačové bezpečnosti.

Pokud jste ovšem opravdu paranoidní, můžete se přihlašovat do své bankovní aplikace nebo na jiné citlivé webové stránky pomocí softwarové klávesnice. Jinými slovy klepejte na tlačítka na obrazovce, nikoliv na klávesnici. Ale ani to vám nezaručí stoprocentní ochranu. Existují i keyloggery, které sledují zadávání textu více způsoby, než jen pomocí zmáčknutí kláves, takže toto opatření neberte tak úplně vážně. Vlastně vůbec nemáte důvod být paranoidní. Vždyť doposud jste se tím také nezabývali, ne?

Zdroj: howtogeek.com, obrázky: hackauthority.blogspot.com, brainbase88.soup.io

Komentáře

Nahoru