Dnes vyšlo 15 článků

Vše, co potřebujete vědět o brzdových destičkách

Každý dopravní prostředek jako je automobil, motocykl, vlak, ale i jízdní kolo, se skládá ze soustavy vzájemně spolupracujících mechanických systémů. Každá jedna součástka nese svůj význam a je nepostradatelnou v rámci celého mechanismu. Dopravní prostředek je uveden do pohybu pomocí hnací soustavy. Pohyblivé těleso je pak nutné zastavit – k tomu slouží brzdná soustava, která je tou nejpodstatnější částí celého systému. Brzdové destičky jsou nepostradatelnou součástí brzd všech vozidel s kotoučovými brzdami. V tomto článku se dočtete vše potřebné o brzdových destičkách.

Jaký je rozdíl mezi předními a zadními brzdovými destičkami?

Brzdové destičky jsou umístěny jak na přední, tak na zadní nápravě – zkrátka u každého kola. Hlavní činnost brzdného systému je na přední nápravě. Zadní náprava se podílí jen málo. Zadní brzdové kotouče jsou proto menší, což znamená i menší brzdové destičky.

Co jsou brzdové destičky a k čemu slouží?

Brzdové destičky jsou tvořeny kovovými pláty s brzdnou látkou připevněnou na povrch protilehlý brzdovému disku. Brzdové destičky slouží k přeměně kinetické energie na tepelnou, což je hlavním vedoucím principem k brždění vozidla. V minulosti se k jejich výrobě používal azbest, a to kvůli jeho vysoké teplotní odolnosti. Postupem času byl však azbest pro svou toxicitu nahrazen aramidovými vlákny. Brzdové destičky se skládají z podkladové desky a třecího obložení.

Brzdové destičky přítlakem brzdí kotoučovou brzdu. Hlavním účelem brzdových destiček je převod kinetické energie na tepelnou – toho je dosaženo třením. Destička se kontaktem s bubnem nebo s rotorem zahřeje, čímž dochází k přenosu malého množství brzdného materiálu na buben. Pak dojde k přilnutí destičky a disku k sobě. Žádoucí brzdná síla pak vzniká přítlakem.

Fotografie brzdových destiček z automobilovedily24.cz

Fotografie brzdových destiček z automobilovedily24.cz

Jaké jsou typy brzdových destiček?

Druhů brzdových destiček existuje celá řada. Vhodný typ pro vozidlo je volem podle využití vozidla. Můžeme si vybrat od velmi měkkých a agresivních, po tvrdší, trvanlivější a méně agresivní. Zásadní je, zda je vůz určen ke každodennímu ježdění či se jedná o závodní automobil. Pokud využíváte nesprávný typ brzdových destiček, můžete si velice snadno brzy poškodit, tzv. vadnutí brzd. Existují dvě základní kategorie – originální a analogové brzdové destičky. Originální jsou vyrobené certifikovaným výrobcem, v originálním obalu a se zárukou. Analogové jsou znatelně levnější, ale nemusí splňovat normy a podléhat řádnému testování. Odradit by vás měla nízká pořizovací cena. Bohužel i zde platí, že za kvalitu je třeba si připlatit.

Kdy musím vyměnit brzdové destičky?

Jak již bylo řečeno, brzdové destičky jsou jednou z nejdůležitějších částí brzdného systému využívající kotoučové brzdy. Brzdové destičky jsou spolu s kotoučem v přímém kontaktu. Zpravidla platí, že životnost kotouče je třikrát vyšší než životnost destiček. Životnost brzdového systému je přímo závislá na stylu jízdy řidiče. Moderní automobily jsou vybaveny čidlem, které na potřebu výměny brzdových destiček upozorní. Při celkovém sjetí brzdových destiček může být situace velmi nebezpečná.

Jak si vyberu správné brzdové destičky pro své auto?

Brzdové destičky se liší podle materiálu: polokovové, z lehké oceli, organické, keramické. Polokovové destičky jsou tvořeny alespoň z 65 % z kovu, zbytek je tvořen z grafitu a anorganických materiálů. Hlavní výhodou polokovových destiček je schopnost účinně odejmout teplo. Nevýhodou je pak nadměrná tvrdost, která vede k předčasnému opotřebení destiček. Brzdové destičky z lehké oceli obsahují maximálně 30 % kovu, zbytek jsou organické materiály. Dobře vodí teplo a brzdí účinněji než polokovové. Nicméně jsou finančně nákladnější. Organické brzdové destičky jsou vyrobeny z kevlaru a uhlíku – obsahují 15 % kovu. Jsou měkké, v provozu tiché, ale snadno podléhají opotřebení. Nejsou vhodné pro agresivní řidiče a závodní vozidla. Keramické brzdové destičky jsou složeny z keramických vláken, syntetického kaučuku a neželezných kovů. Jsou nejvhodnější pro sportovní styl jízdy.

Jak mám udržovat brzdové destičky?

Brzdové destičky se udržují spolu s pravidelnou údržbou brzdových kotoučů. Doporučovaná frekvence údržby je jednou za rok. Preventivně můžete o destičky pečovat mírnou a klidnou jízdou. Agresivní střídání brzdového pedálu a plynu není pro životnost brzdového systému prospěšné.

 

 

Zajímá se o tvůrčí psaní a online marketing. Studuje marketingovou komunikaci. Ve volném čase (kterého moc není) spravuje svůj blog - bezkiki.cz. Její život by nebyl kompletní bez rodiny, přátel, smíchu, hudby a dobrého jídla.

Komentáře

Nahoru