Vozidlo pro invalidy od českého výrobce míří do Evropy

Loštická strojírenská společnost ZLKL, která se v roce 2015 zařadila mezi 100 nejlepších českých firem, vyvinula unikátní motorové vozidlo pro invalidy. Vedle České republiky a Francie začne svůj vynález nabízet také ve Velké Británii, Itálii a Švýcarsku. A podle slov samotného výrobce má čtyřkolka s předními dveřmi celosvětový potenciál. Tělesně hendikepovaný člověk může na invalidním vozíku snadno najet do vozidla. A společnost dokonce plánuje výrobu odlehčené verze, která by byla určená pro patnáctileté invalidy.

V loňském roce bylo vyrobeno celkem 12 vozidel. V letošním roce společnost plánuje zvýšit produkci na 50 vozidel. A do pěti let by společnost ZLKL chtěla vyrábět alespoň 2 000 vozidel ročně.

elbee

Vozidlo pro invalidy Elbee

Revoluční vozidlo pro invalidy, které nese název Elbee, bude k dostání v pěti evropských zemích. Nespornou výhodou je, že hendikepovaný může s invalidním vozíkem najet přes přední dveře, což je jednoduché a praktické. A vozidlo se vyznačuje také relativně nízkou cenou, která u základního modelu činí 700 tisíc korun včetně DPH. Už v loňském roce první kusy putovaly českým a francouzským zájemcům. A minulý týden další kusy mířily k partnerům do Velké Británie, Švýcarska a Itálie. Úřady označily vozidlo jako těžkou čtyřkolku.

 „Vozíčkáři budou samostatní, protože problém s přesedáním do běžného auta odpadá,“ konstatoval Ladislav Brázdil mladší, ředitel projektu.

Vozidlo pro invalidy Elbee nemá ve světě konkurenci, a proto má celosvětový potenciál. Doposud se pouze klasické automobily přizpůsobovaly potřebám invalidům. Nicméně kompletní přestavba vyšla dráž.

Kdo přišel s unikátním nápadem na vozidlo pro invalidy?

S myšlenkou přišel už v roce 2003 Ladislav Brázdil starší, majitel společnosti ZLKL. V té době hledal pro svou dodavatelskou firmu vlastní produkt, a proto se pustil do jedenáctiletého vývoje něčeho ojedinělého a bezkonkurenčního. A po dlouhé vývojové etapě spatřilo světlo světla první vozidlo pro invalidy, přičemž první dva kusy si zakoupili čeští zákazníci.

Aby se vozidlo Elbee začalo prodávat v ostatních evropských zemích, je nezbytné, aby ho nejprve partneři nechali schválit od místních úřadů. Ve Francii proces schválení trval asi půl roku.

elbee

Vývoj vozidla trval 11 let.

Společnost upřednostňuje spolupráci formou B2B před přímým kontaktem se zákazníky. V České republice spolupracuje s autoškolou pro vozíčkáře.

Cílem výrobce je prodávat 2 000 vozidel ročně, a to už do 5 let. A tomuto snu nahrávají vstřícné podmínky ze strany zahraničních pojišťoven, které jsou ochotné zákazníkovi po úrazu uhradit i celou částku. V České republice pojišťovny proplácí až 450 tisíc korun, nicméně vše záleží na konkrétní situaci žadatele.

Elbee Mobility hledá druhého investora

Otec se synem se rozhodli oddělit projekt od mateřské firmy, a proto založily samostatnou společnost jménem Elbee Mobility. V novém podniku má podíl Ladislav Brázdil, jeho dva synové a pětinu má v rukou strategický investor. Ačkoliv jednoho investora, který investoval 20 milionů pro zavedení sériové výroby a pro zlepšení marketingu, společnost hledá druhého investora. Finance druhého investora by sloužily k výrobě joysticku pro snadné řízení. A zároveň by byly prostředky využité k vývoji odlehčené verze čtyřkolky, kterou by mohli řídit i patnáctiletí řidiči.

Abyste mohli usednout za volant unikátního vozítka Elbee, budete potřebovat řidičský průkaz B1 anebo B. Maximální rychlost vozidla je 80 km/h. A jeho kapacita je pro dvě osoby.

Pokud bychom se měli zaměřit na technické parametry, čtyřkolka Elbee je osazena benzínovým motorem italské značky s objemem 300 ccm a výkonem 12,5 kW. A v budoucnosti by se měl na trhu objevit i elektrický prototyp, který zatím stojí v garáži společnosti.

Zdroj / Foto: Ihned / Facebook

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru