Dnes vyšlo 15 článků

Volvo se stává technologickou velmocí

Pravděpodobně se domníváte, že technologickými průkopníky v automobilovém průmyslu jsou Tesla či BMW. Určitě vás tedy překvapí, že se technologickou velmocí pomalu a potichu stává jiná značka – Volvo.

Švédská automobilka je už po celá léta v popředí s bezpečnostní technologií, kterou používá ve svých vozidlech. Ale automobilová společnost skrývá mnohem více než propracovaný bezpečnostní systém. Volvo investuje do technologií a partnerství, která udělají jejich vozidla pohodlnějšími, efektivnějšími a autonomními.

V posledním roce se společnost spojila například se startupem Uber, se kterým vyvíjí autonomní taxíky.  Zde je bližší pohled na to, jak se Volvo pomalu stává technologickou velmocí v automobilovém průmyslu.

V autonomní technologii Volvo dohání Teslu

Technologie Pilot Assist II, která bude k dispozici ve vozidlech Volvo v příštím roce, bude mít pod kontrolou řízení a brzdění při rychlostech do 128 km/hod. V současné době systém zvládá řízení a brzdění do rychlosti 50 km/hod a potřebuje k tomu mít před sebou automobil. Ale aktualizovaný systém bude mnohem blíže k tomu, co nabízí Tesla, ale bude potřebovat jasné značení jízdních pruhů, aby fungoval správně.

Systém bude součástí standardní výbavy v modelu S90 a volitelnou výbavou v modelu XC90.

Volvo se startupem Uber vyvíjí samořídící vozidla

Volvo spolupracuje se startupem Uber, přičemž cílem spolupráce je vyrobit vozidlo, které pracuje kompatibilně se všemi nejnovějšími autonomními technologiemi. Obě společnosti investují do projektu 300 milionů dolarů.

Volvo testuje vlastní autonomní systém

Automobilová společnost nyní testuje vlastní autonomní systém interně nazývaný Intellisafe Autopilot. Pilotní program DriveMe zahájí příští rok ve vybraných městech.

Během pilotního programu budou řidiči dohlížet na svá vozidla, když budou v autonomním režimu. Nicméně údaje shromážděné v průběhu programu budou využity ke zlepšení systému, takže společnost bude moci úplně vyloučit člověka z řízení v průběhu několika let.

V roce 2020 nabídne Volvo autopilota veřejnosti

V roce 2020 bude systém Intellisafe Autopilot, který umožní autonomní řízení bez dohledu řidiče, dostupný pro veřejnost. Řidič si bude moci funkci aktivovat v určitých oblastech, které budou dobře zmapované.

Volvo investuje do umělé inteligence k posílení samořídících aut

Začátkem letošního roku automobilka oznámila, že spolupracuje s výrobcem čipů NVIDIA, aby mohla používat hluboké učení (deep-learning) počítačů u svého systému Intellisafe Autopilot během programu DriveMe. Ve své podstatě se jedná o druh strojového učení, kdy se počítače učí navzájem od sebe na základě prosévání přes množství údajů.

Tímto způsobem se vozidlo naučí rozpoznávat různé předměty a situace tak, aby bylo možné systém neustále zlepšovat.

Volvo zavádí některé z futuristických konstrukčních prvků

Volvo postupně zavádí některé z futuristických designových prvků. V loňském roce předvedla koncept vozidla bez řidiče s názvem Concept 26. Zahrnuje zasouvací volant, sklopená sedadla a konzoli, která se může proměnit na velkou obrazovku.

Volvo investuje do technologií, které zajistí pohodlí a propojení vozidel

Například aplikace On Call umožňuje přístup k údajům o stavu vozidla a umožňuje dálkovou kontrolu nad určitými funkcemi. Majitelé mohou použít aplikaci pro zobrazení polohy vozu, stavu paliva a stavu zámku. Dále aplikace zobrazí upozornění na údržbu a zkontroluje, zda nejsou otevřená okna či dveře. Může být použita i k nastartování na dálku, ovládání klimatizace, troubení či blikání světel.

Volvo představí vozidlo bez klíče

V příštím roce výrobce vozidel představí úplně první komerční vozidlo, které nebude používat klíč. Namísto klíče se bude používat aplikace v chytrém telefonu. A můžete tak digitální klíč sdílet i s lidmi, kterým důvěřujete.

Volvo bude aktualizovat software bezdrátově

Volvo bude integrovat technologie do svých nových vozidel, aby bylo možné provádět aktualizaci softwaru bezdrátově. Společnost tak bez problémů nainstaluje aktualizace bezpečnostních funkcí. Zjednoduší to život i zákazníkům. Nyní musí přijet na pobočku automobilky, aby mohli aktualizovat software.

Volvo vyvíjí technologie, aby byla vozidla efektivnější

Společnost si klade za cíl, že do roku 2025 prodá milion elektrifikovaných vozidel. První plně elektrický vůz představí v roce 2019.

Technologie se budou používat také v prodejnách

Volvo chce, aby měl zákazník větší zážitek z nákupu vozidla, a tak bude na svých prodejnách a v showroomech používat technologie. Už v letošním roce začne ve vybraných prodejnách používat headset pro rozšířenou realitu Microsoft Hololens.

Zdroj: Business Insider

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru