Vodafone zaplatí 600 tisíc korun za Krakonoše ve své reklamě, rozhodl soud

Městský soud v Praze rozhodl, že mobilní operátor Vodafone musí zaplatit odškodnění ve výši 600 tisíc korun autorům večerníčku Krkonošské pohádky. Markéta Puci, mluvčí pražského městského soudu, dodala, že soud se k tomuto závěru rozhodl, neboť společnost se dopustila nekalé soutěže. Údajně v ní použila prvky typické pro večerníček Krkonošské pohádky. Verdikt není pravomocný. A mobilní operátor chce podat odvolání.

Spor se vztahuje k tři roky staré vánoční reklamě, ve které vystupuje Krakonoš. Ztvárnil ho herec Karel Heřmánek, který odbíhá ke kadibudce se slovy: „Já slyším volání přírody.“ Nicméně autorům pohádkové postavy se pojetí reklamy nezamlouvá, přičemž podotkli, že mobilní operátor parazitoval na jejich dílu.

krakonoš

Krakonoš v reklamě Vodafonu, Zdroj: YouTube

„Reklamní kampaň byla velmi pokleslé úrovně. Toto jednání lze charakterizovat jako nekalou soutěž ve formě zlehčování audiovizuálního díla,“ citoval server právníka Františka Vyskočila, který trojici tvůrců zastupuje.

František Vyskočil je specialista na autorské právo a ochranu osobnosti. A soud rozhodl ve prospěch autorů Krkonošských pohádek, přičemž této straně vyhověl v celém rozsahu. Vodafone má vedle odškodnění zaplatit také veškeré náklady na soudní řízení, které ještě nejsou vyčíslené.

Reklamní kampaň realizovala pražská agentura McCann Prague, která se soudu zúčastnila jako vedlejší účastník řízení. Nicméně k otázkám, jak reklama vznikala a jak si ošetřila práva, se agentura nevyjádřila.

„Je to věc našeho klienta, nemůžeme se k tomu vyjadřovat,“ dodala Lucia Srbková, manažerka společnosti, serveru Aktuálně.cz.

Zdroj / Foto: Mediář

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru