Vodafone spouští HD VOICE v 2G a 3G síti – hovory budou mnohem kvalitnější než doposud

Už před 4 roky spustila jako první společnost T-Mobile technologii HD Voice. Stejnou technologii chce nyní zavést také Vodafone. Ten chce na rozdíl od společnosti T-Mobile podporovat kvalitnější zvuk ve 2G i 3G síti.

HD Voice je jen obchodní název. Opravdové kouzlo tkví v použití ITU standardu G.722.2 známého jako Adaptive Multi-Rate Wideband (AMR-WB). Jde o zvukový kodek, který při hovoru použije vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí. Zatímco standardní kvalita zachytává zvuky v pásmu 300 až 3400 Hz, HD Voice pracuje s rozsahem 50 až 7000 Hz, takže hlas je mnohem přirozenější.

Zákazník si nemusí lámat hlavu nad složitou instalací ani chodit kvůli aktivaci na pobočku. Služba je totiž automaticky aktivní ve všech telefonech se systémem CS Core a RAN. Přístroj s možností služby HD Voice pak už jen musí vlastnit oba účastníci hovoru, píše Vodafone v tiskové zprávě.

hd-voice

HD Voice je dostupný u 132 operátorů v 81 zemích

Podle asociace GSA byl v květnu 2015 HD Voice ve světě dostupný u 132 operátorů v 81 zemích. Technologii podporovalo 120 3G sítí, 16 LTE sítí a jen 14 2G sítí, takže je společnost Vodafone jedním z mála, kdo tohle spustil. HD Voice podporují všechny mobilní telefony (zhruba 3, 4 roky staré). Abyste mohli volat v HD Voice, musíte být vy i druhá strana v podporované síti a pochopitelně mít i podporovaný mobilní telefon.

Zdroj: Cnews

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru