Dnes vyšlo 15 článků

Voda, která se dá jíst

Spousta lidí preferuje minerální vody před vodou z vodovodu. Nicméně, výroba minerálních vod a obalů na tyto vody má negativní dopad na životní prostředí a pro planetu to představuje poměrně velkou zátěž. Anglický startup Skipping Rocks Lab přichází s unikátním a hlavně ekologickým řešením – voda, která se dá jíst. Tento projekt se nazývá Ooho a jedná se o balení vody v bublinách, které jsou vyrobené z přírodních materiálů. Bublinu můžete snadno sníst.

Cílem ekologů je eliminovat výrobu plastových lahví a minerálek. Ačkoliv má každá domácnost přístup k pitné vodě z vodovodu, spousta z nich si raději kupuje minerální vody v PET lahvích. A drtivá většina těchto spotřebitelů netřídí odpad a plastové láhve končí na skládkách, kde se hromadí a rozkládají se desítky let.

voda ooha

Voda, která se dá jíst.

Rodrigo Garcia Gonzalez, Guillaume Couche a Pierre Paslier jsou sympatičtí startupisti, kteří se rozhodli zbavit se zbytečných odpadů. Založili startup Skipping Rocks Lab, jehož posláním je nabídnout spotřebitelům minerálních vod ekologickou alternativu plastových lahví. A tak se zrodil Ooho.

Startup získal spoustu cen

Produkt obdržel celou řadu ocenění, přičemž Evropský institut inovací a technologie (EIT) udělil tomuto projektu cenu za nejlepší projekt v rámci Anglie. Brzy se mají ocitnout v souboji se soupeři z celé Evropy. Startup je součástí akcelerátoru KIC Climate, který patří pod EIT. Startup získal odměnu ve výši 20 000 euro. O cenu se dělí se startupem Alchemie Technologie, který navrhl úsporný a ekologický způsob barvení textilu.

V neposlední řadě projekt Ooho získal ocenění World Technology Award v kategorii ekologie a uznání získal také od předních představitelů evropských ekologických institucí, jako je například Ian Ellerington z UK Department of Ecology and Climate Change.

ooha 2

Tyto kuličky by měly nahradit plastové láhve.

Pierre Paslier navrhoval design projektu a dle jeho slov vzniklo ovoce, které vytvořil člověk. Voda je balená ve dvojité membráně, která tekutinu perfektně udrží. Startupisti ještě plánují vodu pokrýt hrubým povrchem, který bude také respektovat pravidla ekologičnosti. Balení vodních kapslí se skládá z mořských řas, chloridu vápenatého a alginátu sodného. Výrobní cena jednoho balení je nižší než jeden cent.

Nyní jen můžeme očekávat, kdy se voda Ooho dostane do běžných obchodů a nahradí minerální vody v plastových lahvích.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru