Studentky zjistily, že rostlinám se nedaří u Wi-Fi routeru

Studentky devátého ročníku provedly vědecký experiment, který otestoval efekt mobilního záření na rostliny. Výsledky vás dost možná překvapí. Závěr studie pěti slečen z Dánska způsobil rozruch i ve vědecké komunitě.

Začalo to pozorováním a otázkou. Dívky si všimly, že když v noci spaly s mobilním telefonem blízko hlavy, další den měly ve škole často potíže se soustředěním. Chtěly vyzkoušet účinek mobilní radiace na člověka, ale jejich škola Hjallerup v Dánsku neměla potřebné vybavení k takovému experimentu. Holky se ale jen tak nevzdaly a vymyslely experiment, který místo toho testoval účinek mobilního záření na rostliny.

Studentky umístily šest táců, na kterých byly semena rostlin Lepidium stavium (typ řeřichy), do místnosti bez záření a šest táců do jiné místnosti vedle dvou routerů, které podle výpočtů dívek vyzařovaly stejný typ záření jako obyčejný mobil.

Vpravo jsou semena, která byla umístěna v blízkosti routeru. Ta vlevo byla naopak v úplně jiné místnosti.

Vpravo jsou semena, která byla umístěna v blízkosti routeru. Ta vlevo byla naopak v úplně jiné místnosti.

Během následujících 12 dnů dívky pozorovaly, měřily a fotografovaly své výsledky. Na konci experimentu byly nestydatě zřejmé – semena řeřich umístěných v blízkosti routeru ještě nerostly. Mnohé z nich byly úplně mrtvé. Zatímco semenům řeřich umístěným v jiné místnosti daleko od routerů se dařilo.

Team_Karse_til_dr-dk

Experiment přinesl dívkám peněžní honorář, nejvyšší ocenění v regionální vědecké soutěži a zájem vědců na celém světě.

Podle Kima Horsevada, učitele na Hjallerupské škole, se profesor ze Švédského Karolínského institutu chystá experiment opakovat v kontrolovaném vědeckém odborném prostředí. Tak uvidíme, jak vše dopadne.

Zdroj: globalresearch.ca

Komentáře

Nahoru