Víte, že se dá vydělávat vytvářením a upravováním hesel na Wikipedii?

Na Wikipedii může upravit nebo vytvořit heslo kdokoliv. Když to uděláte, nikdo vám za to nic nedá, je to čistě dobrovolnická činnost. Nicméně podle všeho existují lidé a firmy, které se živí tím, že upravují hesla, jak se to hodí zadavateli.

Wikipedia se prezentuje jako otevřená internetová encyklopedie, kterou může každý upravovat. Taky o sobě tvrdí, že její obsah je důvěryhodný a neutrální.

„Wikipedie se drží principu nezaujatého úhlu pohledu (podle anglického Neutral Point of View zkracovaný na NPOV). To je jedno z mála základních a neměnných pravidel, na němž je Wikipedie založena; nelze o něm diskutovat nebo ho dokonce chtít změnit,“ tvrdí závazné pravidlo Wikipedie.

Jenže vzhledem k tomu, že je Wikipedia tak rozšířeným zdrojem informací, pro firmy, produkty a další hesla, která na ní najdete, je v sázce mnoho. Na české Wikipedii je něco málo přes 300 000 článků (některé z nich jsou jen Google překladačem přeložené verze těch anglických), anglická jich čítá téměř 5 milionů.

Není divu, že se firmám vyplatí najmout si copywritery nebo PR firmy a provést na stránce o svém výrobku nebo přímo firmě úpravy. Profesionální copywriter popíše jejich výrobky v nejlepším světle. A to ani nemluvíme o celebritách, kterým by se určitě hodilo, kdyby z Wikipedie zmizely skandály, nebo byly aspoň popsány mírněji.

wikipedia

Víte, kolik studentských prací, je postavených na Wikipedii?

Wikipedia zarytě tvrdí, že ne, ale ono se to opravdu děje

Editace hesel na Wikipedii nemá být prováděna za peníze.

„Placená editace narušuje hodnoty Wikipedie,“ uvedla začátkem roku Katherine Maher, ředitelka komunikace Wikimedia (provozuje Wikipedii). „Wikipedie je spravována komunitou dobrovolníků. Pokud by to bylo placené, vzniklo by z ní úplně něco jiného.“

Přesto se v praxi za editaci hesel skutečně platí – viz například report The Atlantic o tom, jak byl lékařský zákrok z „kontroverzního a neprozkoumaného“ změněn na „dobře zdokumentovaný a studovaný“.

edit-wikipedia-page

Potřebuji upravit příspěvek na Wikipedii, přidat nový obrázek a pár informací.

Kolik jsou lidé ochotní za změnu zaplatit?

Je to různé. Například na Elance najdete požadavek na vytvoření stránky na Wikipedii za méně než 500 dolarů. Freelancer Mike Wood, který provedl již mnoho úprav hesel na Wikipedii, se přiznal, že mu klienti platí 400 – 1000 dolarů za článek. Tvrdí, že mnoho z jeho klientů tvoří velké firmy:

„Kdybyste se podívali na Fox nebo CNN, do půl hodiny byste viděli reklamu na něco, pro co jsem vytvořil nebo upravil stránku,“ tvrdí Mike.

Wikipedie nefunguje úplně tak, že by si tam každý mohl napsat, co chce. Pokud je článek zjevně neobjektivní nebo chybí ověřitelné a spolehlivé zdroje informací, může být nahlášen. Jenže na službách placených editorů je nejdražší právě to, že jsou schopni sepsat příspěvek tak, aby vypadal skutečně věrohodně.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru